В Україні, на відміну від багатьох інших країн світу, де зберігається багато забобон про місячні, немає суворих заборон для дівчат та жінок, які перебувають у цьому особливому періоді менструального циклу. Тим не менш, і у нас ще залишилася достатня кількість помилок. Розвінчуємо 5 міфів про місячні, пошукові запити про які лідирують в інтернеті.

календарь менструации

Міф №1: Відсутність менструації говорить про вагітність

Ні, затримка може бути спричинена різними причинами, у тому числі й не пов’язаними з поточним здоров’ям репродуктивної системи. Ось основні фактори, що викликають збій стабільної циклічності менструального циклу:

 • порушення балансу статевих гормонів, що може бути наслідком початку прийому або зміни оральних протизаплідних препаратів, міоми матки, ендометріозу, запалення яєчників, виникнення гормонпродукуючої пухлини;
 • лікування антибіотиками;
 • ожиріння;
 • виражений дефіцит маси тіла;
 • надто жорстка дієта та недостатнє споживання рідин;
 • стрес;
 • інфекційна хвороба.

Затримка менструальної кровотечі може виникнути навіть при різкій зміні погоди або при переїзді з однієї зони клімату в іншу.

Препарати, що спричиняють менструацію, існують, але приймати їх можна тільки після призначення гінеколога з уточненням індивідуального дозування. Для регулярного менструального циклу є німецький негормональний препарат Циклодинон. Таблетки або краплі з екстрактом прутняка звичайного також допоможуть позбутися або значно знизити симптоми передменструального синдрому (ПМС). До речі, препарат Циклодинон не має ні протипоказань, ні побічних ефектів.

Міф №2: ПМС існує лише у голові

Ні, передменструальний синдром, що виникає за 10-2 дні до менструації – це результат впливу на всі системи організму та ЦНС різкого зниження рівня статевих гормонів (естрогену та прогестерону) на тлі надлишкового впливу пролактину. Крім цього сьогодні доведено, що ПМС також викликають та/або посилюють приховані запалення статевої системи, підвищення концентрації в крові С-реактивного білка, дефіцит Mg, Ca та B6, низьке вироблення серотоніну, недостатність сну, погана психологічна атмосфера вдома, на навчанні чи роботі .

ПМС реально існує і внесений до Міжнародної класифікації хвороб. Його офіційний міжнародний термін – premenstrual tension syndrome або синдром передменструальної напруги.

Міф №3: Не можна приймати ванну під час менструації

Гарячу ванну приймати, безумовно, не можна. Вона може спровокувати не тільки підвищення артеріального тиску та посилення менструальної кровотечі, але й спровокувати слабкість, запаморочення та втрату свідомості.

А ось теплу 5-7 хвилинну ванну, температура води в якій спочатку не перевищує 40 °C, приймати під час місячних можна. Така водна процедура допоможе знизити біль у нижній частині живота та попереку, розслабить, заспокоїть нерви. До речі, те, що тепла ванна може скоротити кількість днів менструальної кровотечі – міф. А ось можливість проникнення інфекції в матку з води реальність. Тому потрібно стежити за чистотою ванної та користуватися тампоном.

Міф №4: Не можна займатися спортом під час місячних

Займатися спортом під час менструації можна. Саме в ці критичні дні в жіночому організмі виробляється найбільше прогестерону, що збільшує показники різних видів витривалості та допомагає ставити рекорди. Єдине, від чого варто відмовитися, то це від силових тренувань, де потрібно піднімати ваги понад 20 кг.

Любителькам фітнесу заняття під час місячних та посилення загального кровообігу допоможе знизити болючі відчуття внизу живота та ломоту в попереку, а викид ендорфінів після закінчення тренування згладить піки перепадів настрою. Але тим, хто тільки-но почав займатися регулярно, фахівці радять у перші півроку не качати прес у критичні дні. Якщо ж у цей час ви занадто погано почуваєтеся, замініть звичні спортивні навантаження прогулянкою на свіжому повітрі, легким комплексом динамічної йоги і медитативною практикою в зручній, розслабленій позі.

Ще один міф – заборона на плавання під час менструації. Тренуватися можна продовжувати без побоювання за здоров’я, якщо в басейні стежать за чистотою води, а жінка мінятиме тампони кожні 15 хвилин тренування і прийматиме 2-3 хвилинний теплий душ.

Міф №5: Під час місячних не можна завагітніти

Це твердження — справжнісінька помилка. Випадків запліднення під час критичних днів безліч. Більше того, у деяких жінок, їх кількість мала, але вони є, цей період є єдиним можливим для зачаття.

Причини можливого запліднення яйцеклітини під час менструації:

 • короткий 20-денний менструальний цикл;
 • супер виживання сперматозоїдів партнера, які при мізерних місячних можуть зберегтися і бути активними в овуляторний період;
 • збій ритму та зсув овуляції після аборту, пологів, сильного стресу або фізичної перенапруги, у період пременопаузи;
 • “позапланова” спонтанна овуляція, яка може бути наслідком сильного оргазму, потужного гормонального сплеску, нерегулярних сексуальних контактів;
 • нерегулярний прийом протизаплідного засобу;
 • припинення прийому оральних контрацептивних пігулок перед місячними.

Ризик завагітніти не надто великий у перші дні рясних місячних, але сильно зростає в останні дні «довгої» менструації. Тому бар’єрний чоловічий контрацептив під час сексу при місячних потрібен не лише з точки зору дотримання гігієни та захисту від зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом, але й для максимально можливого запобігання настанню небажаної вагітності.

Вернуться к списку статей