“Нормальна менструація повинна проходити безболісно” – так написано в більшості медичних книг. І все ж, практично всі жінки не з чуток знайомі з болем під час місячних. Хтось відчуває легкий дискомфорт, який не позначається на якості життя. Інші змушені терпіти болісні відчуття внизу живота і “випадати” з активного життя на кілька днів.

Давайте розберемося, чому виникає біль внизу живота під час місячних. Дізнаємося, що спільного у знеболювальних таблеток та занять йогою. А також навчимося попереджати дискомфортні відчуття, щоб життя під час менструації не відрізнялося від такого у звичайні дні.

bol_vnizu_zhivota

Причини болю під час менструації?

Щоб зрозуміти причини болю під час менструації,, слід розібратися у фізіології менструального циклу. У перші 14 днів з останніх місячних в організмі домінують естрогени. Це жіночі статеві гормони, які роблять усіх жінок особливо привабливими, чарівними та сексуальними. Крім основної функції – контроль першої фази менструального циклу, естрогени беруть участь у мінеральному обміні (зміцнюються кістки), у синтезі колагену (шкіра стає рівною, свіжою на вигляд, проходять висипання). Поліпшується пам’ять та мислення.

У ці два тижні в яєчнику дозріває яйцеклітина, яка вивільняється на 14-15 день, і настає овуляція. Жінка почувається сексуальною, особливо чутливі дівчата можуть відчути легкий біль внизу живота. Цей біль пов’язаний з виходом яйцеклітини з фолікула. Як правило, вона ледь помітна, триває до 2-3 днів, може супроводжуватися невеликими кров’янистими виділеннями у вигляді прожилок. Все це є абсолютною нормою і зустрічається у більшості жінок.

На місці фолікула, з якого вийшла яйцеклітина, утворюється жовте тіло. Воно бере участь у формуванні другого періоду менструального циклу – лютеїновій фазі. Організм ще не знає, чи відбулося запліднення, тому жовте тіло синтезує гормон прогестерон. Це жіночий статевий гормон, який сприяє потовщенню слизової оболонки матки, до якої, можливо, в майбутньому прикріпиться запліднена яйцеклітина.

Якщо цього не сталося, концентрація жіночих статевих гормонів різко падає, а судини, які живлять ендометрій, спазмуються. Слизова оболонка матки втрачає живлення і відторгається за допомогою менструації. Саме на цьому етапі з’являються болючі відчуття. Біль внизу живота під час менструації або напередодні виникає через скорочення стінок матки, які “виштовхують” назовні відірваний ендометрій разом із кров’ю.

Кожна жінка відчуває її по-різному. На цьому позначається вплив багатьох факторів:

 • індивідуальні особливості організму;
 • якість сну;
 • наявність хронічного стресу та втоми;
 • супутні хвороби;
 • спадкові захворювання;
 • баланс гормональної системи

У медичній термінології біль під час місячних називають дисменореєю

Як зменшити біль при місячних

Знаючи механізм виникнення дискомфортних відчуттів, знайдемо відповідь на запитання: “Як зменшити біль під час місячних?” Кожна жінка може спробувати всі методи позбавлення больових відчуттів, спазмів і вибрати щось своє.

Знеболюючі препарати

tabletki
Мабуть, це найпростіший спосіб позбавлення болю в животі під час місячних. Важливо розуміти, що знеболювальні таблетки не усувають причину болю, вони лише маскують її. Це означає, що рано чи пізно больовий синдром повернеться з новою силою. Вибирати препарат необхідно з урахуванням особливостей жіночого організму, тому що деякі анальгетики здатні викликати побічні ефекти з боку шлунково-кишкового тракту та алергічні реакції.

Тепло на низ живота

teplo_na_niz_zhivota
Ще один поширений метод зниження дискомфортних відчуттів – тепла грілка або гаряча ванна. Тепло води або грілки впливає на теплові рецептори, через це припиняється синтез брадикінінів, гістаміну та простагландинів – речовин, які “відповідають” за болючі відчуття.

Однак через теплову дію розслаблюються м’язи, знижується їх тонус, тому відторгнення ендометрію сповільнюється. Крім того, до місця тепла посилено притікає кров, а судини розширюються, через що кровотеча може посилитися. Отже, тепло внизу живота – це не правильний метод позбавлення від болю. Його можна використовувати не більше 15 хвилин за температури води 35 градусів.

Категорично заборонено гріти низ живота жінкам із супутніми захворюваннями очеревини та органів малого тазу.

Фізичні навантаження: які вправи не можна виконувати під час місячних?

fizhicheskiye_nagruzki
Не існує єдиної рекомендації щодо занять фізичними навантаженнями під час місячних . Важливо враховувати свій стан та ступінь виділень, щоб запобігти можливим незручностям. Помірні заняття спортом покращують кровообіг в органах малого тазу, що сприяє зняттю напруги.

Ось кілька порад, які допоможуть отримати від фізичної активності користь, а не нашкодити:

 • Виключіть силові навантаження та вправи з додатковим обтяженням. Сильне навантаження провокує спазми та ще більш інтенсивний біль у животі під час місячних.
 • Утримайтеся від вправ на прес.
 • При рясних виділеннях та сильному болю замініть силові вправи на швидку ходьбу або заняття на кардіотренажері.
 • Замість спорту підійде навіть легке прибирання або прогулянка з домашнім улюбленцем. Таке навантаження допоможе уникнути застою крові без перевтоми організму.
 • Для фізичної активності під час місячних підійдуть йога, гімнастика, пілатес та навіть плавання.

Помірне фізичне навантаження сприяє насиченню крові киснем та активізації кровообігу, що сприятливо впливає на жінку в особливі дні. Зникає почуття голоду, емоції знову піддаються контролю, а інтенсивність болю під час місячних знижується.

Вправи від болю при місячних

tehniki_relaksacyi
Йога та медитація – це чудовий спосіб зняти напругу в міометрію матки. Йога завдяки простим асанам та дихальним практикам здатна полегшити біль внизу живота. В інтернеті є цілі комплекси, спрямовані на зняття дискомфорту під час місячних. Вправи таких комплексів базуються на позах з розкритими стегнами без навантажень на органи малого таза.

Усі асани виконуються спокійно та повільно, під глибоке рівномірне дихання та розслаблюючу музику. Фонові звуки здатні налаштувати нервову систему на гармонійний лад і допомогти пережити жінці болючі відчуття з максимальним комфортом.

Техніки медитації спрямовані на відновлення морального рівноваги. У різних обставинах біль сприймається по-різному. Якщо жінка врівноважена та спокійна, сильний біль під час місячних сприймається легше. Для медитації можна використовувати будь-яку техніку. Найпростіша з них складається з таких етапів:

 • знайдіть затишне місце і сядьте у зручну позу;
 • увімкніть релаксаційну музику, або медитуйте в тиші;
 • закрийте очі і уявіть, як біль внизу живота розчиняється з кожним видихом, а з кожним вдихом приходять нові сили.

Тривалість медитації кожна жінка визначає сама. Можна розпочати з 5-10 хвилин та з часом збільшити медитацію до 30 хвилин або години.

Масаж живота та попереку

massazh_zhivota
Якщо у представниць прекрасної статі немає супутніх хвороб органів очеревини та малого тазу, допустимо проводити розслабляючий масаж живота та попереку. Плавні м’які рухи допоможуть позбутися зайвої напруги та впливу стресів. Масаж покращує настрій, розслаблює м’язи попереку. Після такого заходу жінка відчуває себе свіжою та відпочившою, а спина, яка може боліти у перші дні місячних, скаже “дякую”.

Профілактика болю під час місячних

Багато жінок запитують: “А чи можна попередити біль під час місячних внизу живота?” Так можна. Достатньо виконувати ці прості, але дієві рекомендації, які допоможуть насолоджуватися життям у будь-який день циклу:

 • Висипайтеся. Подбайте не лише про тривалість, а й про якість сну у темній кімнаті, без зовнішніх подразників. Це допоможе організму швидше та якісніше відновлюватись та опрацьовувати стресові ситуації.
 • Правильно харчуйтесь. Дуже важливо насичувати тіло корисними вітамінами та мікромінералами, а також антиоксидантами. Вони виводять радіонукліди, які накопичуються в організмі протягом дня і тим самим покращують загальне самопочуття.
 • Спробуйте рослинні негормональні препарати. Вони виготовлені із екстрактів природних компонентів. Впливають на пролактин – жіночий статевий гормон, від якого залежить рівень прогестерону. За нормальної його концентрації менструація проходить легше.
 • Займайтеся будь-яким видом спорту. Постійні заняття спортом чи танцями допомагають підтримувати активний кровообіг в органах малого тазу. Таким чином тканини насичуються киснем, а накопичені за деякий час токсини виходять зі током крові.

Дотримання режиму дня знижує рівень стресу, що безпосередньо впливає якість менструації.

У яких випадках варто звернутися до лікаря?

Дисменорея може бути результатом гормонального дисбалансу, тому важливо звернутися до лікаря у таких ситуаціях:

 • біль дуже сильний, різкий, гострий;
 • змінився характер менструації;
 • цикл продовжився або став коротшим;
 • з’явився гострий біль внизу живота після статевого контакту (у такій ситуації потрібно негайно викликати швидку допомогу);
 • протягом циклу з’являються дивні виділення та запах.

Під час огляду лікар збере необхідні дані та виявить причину болю внизу живота під час місячних. Після цього він призначить потрібне лікування.

Отже, біль внизу живота під час місячних називають дисменореєю. Вона буває первинною та вторинною. Первинна пов’язана з появою болю у здорових жінок, а вторинна дисменорея характеризується появою болю через гінекологічні захворювання. У нормі дискомфортні відчуття виникають через спазми міометрію матки, який наче “виштовхує” назовні ендометрій.

Щоб полегшити дискомфорт, можна використовувати різні методи. Добре працюють нестероїдні протизапальні препарати, але вони не усувають причину болю. Також добрі результати показують негормональні рослинні лікарські засоби. Одним із часто рекомендованих рослинних негормональних препаратів є Циклодинон. Він м’яко впливає на гормональну систему, цим усуває причину болю внизу живота. Додатково допомагають зняти біль йога, медитації, танці та спортивні заняття. Вони сприятливо впливають на нервову систему та покращують кровообіг в органах малого тазу.

Тепер ви знаєте, як полегшити біль під час місячних різними способами. Який спосіб вибрати? Спробуйте різні та виберіть найзручніший для вас. Менструація без болю – це реальність.

Вернуться к списку статей