name

Менструальні виділення – це суміш крові, клітин ендометрію (слизової оболонки матки) та слизу, яку виділяють залози розташовані на шийці матки. В нормі вони мають темно-червоний колір з коричневим відтінком, мають запах окисленої міді, і можуть містити слизові оболонки і невеликі згустки.

Причини коричневих виділень

Коричневий відтінок кров’янистим виділенням надає окислений гемоглобін з еритроцитів, які руйнуються. Виділяється кров зі стінок матки та піхви з різних причин. Якщо це відбувається через відторгнення ендометрію у разі, коли до неї не прикріпилася запліднена яйцеклітина – менструації, то насиченість відтінку коричневого кольору виділень залежить:

 • від дня менструації – в першу добу та в останні дні, зазвичай починаючи з 4-го, виділення мають яскраво виражений коричневий колір, колір “гнилої вишні”, а в останній день можуть бути чорного кольору;
 • від обсягу менструальної крові всередині менструації — чим більший обсяг виділень, тим світліший їх коричневий відтінок.

Кровомазання, яке жінки та лікарі часто називають «мазня», може бути не лише місячними виділеннями, навіть якщо час їх появи збігається з очікуваним початком чергового менструального циклу. Виділення коричневого кольору можуть виникати й у час між менструаціями. Наприклад, мазня кольору “гнилої вишні” після статевого акту може вказувати на наявність ендометріозу.

Коли мажучі коричневі виділення є нормою?

Місячні виділення коричневого кольору можуть бути варіантом норми, якщо такий колір та обсяг звичні для жінки або якщо напередодні менструації вона:

 • зазнала емоційного стресу;
 • переохолодилася;
 • щойно заразилася респіраторним вірусом;
 • перенесла інфекційну хворобу з високим підвищенням температури;
 • змінила кліматичний та/або часовий пояс;
 • почала пити ліки або трави, які можуть вплинути на гормональний фон або згортання крові.

До списку причин появи коричневої мазні також входять дефлорація, діагностичне вишкрібання, аборт, операція на матці.

Разові коричневі виділення замість місячних без болю та запаху можуть вказувати на запізнілу, але успішну імплантацію ембріона – прикріплення заплідненої яйцеклітини до стінки матки. Одинична мазня в середині циклу може бути варіантом норми і сигналізувати про успішну овуляцію яйцеклітини. Відбувається вона через різку зміну гормонального фону — зниження рівня естрогену та підйому прогестерону.

Коричневі та бордові виділення також нормальні для періоду відразу після пологів. У такому разі вони називаються лохіями. І хоча матка буде звільнятися від залишків плаценти протягом 6 тижнів, виділення коричневого кольору притаманні лише першому післяпологовому тижню, потім вони стають набагато світлішими. Якщо інтенсивність забарвлення лохій не змінюється або коричневі виділення присутні і через 1,5 місяці після пологів, слід повідомити гінекологу.

Коричнева «мазня» також не розглядається як патологічні виділення у жінок після 40 років, і пояснюється природним зниженням гормональної функції яєчників напередодні клімаксу.

Коричневі виділення під час використання методів контрацепції

Для жінок, які використовують контрацепцію, не мають бути несподіванкою:

 1. Коричневі слизові виділення замість місячних та мізерна мазня між циклами протягом до 6 місяців – це наслідок запального процесу та травмування слизової шийки матки спіраллю, що містить гормони або мідь. З часом, коли тканини адаптуються до внутрішньоматкової спіралі, мазня не виділятиметься.
 2. Коричневі виділення зі згустками замість місячних або “кровотечі прориву”, які можливі при прийомі таблеток, які містять прогестерон продовженої дії. Така мазня може бути замість 3-4 менструацій, а потім зникає.

Якщо після зазначених проміжків часу мазня не зникає, потрібно звернутися до гінеколога для вибору іншого варіанту контрацепції.

Патологічні кров’яні виділення коричневого кольору

Менструальна та міжменструальна бордова або коричнева «мазня» може бути спричинена:

 • відшаруванням плодового яйця;
 • вагінітом або ендометритом;
 • хламідіозом, трихомоніазом, гонореєю;
 • сальпінгітом;
 • кістою яєчників;
 • полікістозом яєчників;
 • поліпом у матці або у цервікальному каналі;
 • аденоміоз;
 • ендометріоз;
 • ерозією шийки матки;
 • передчасним зниженням функції яєчників;
 • пухлиною матки чи яєчника.

Патологічними вважаються і коричнева мазня при місячних, яка триває 8 і більше днів, а також будь-якої тривалості кровомазання в постменопаузі.

Увага! Біль у животі та коричневі виділення з сукровицею перед місячними можуть бути ознакою позаматкової вагітності. При посиленні симптомів і підвищенні температури тіла потрібно негайно викликати швидку допомогу.

Що робити, якщо замість місячних коричневі виділення?

Відповісти на це питання може тільки гінеколог, і то лише після того, як з’ясує природу коричневих виділень. Можливо, що страхи абсолютно безпідставні, і робити нічого не доведеться. Однак у будь-якому випадку необхідно відмовитися від шкідливих звичок, носіння нижньої білизни і штанів, які тиснуть, а також 1-2 рази на тиждень виконувати гігієнічні спринцювання піхви настоєм аптечної ромашки. Допомогти у відновленні регулярності менструального циклу допоможе рослинний препарат Циклодинон®.

Висновок

Мажучі виділення коричневого кольору вимагають дотримання точно таких же правил інтимної гігієни, як і при рясних кров’янистих місячних. Якщо ж насторожив їхній колір, з’явився незвичайний запах, виник дискомфорт чи больовий синдром — не затягуйте з візитом до гінеколога. Своєчасне встановлення причини та, за необхідності, адекватне лікування збереже здатність до дітонародження та загальне здоров’я.

Список літератури

1. Трубнікова Л.І. Навчально-методичний посібник з гінекології. Частина ІІ. 2004.

2. Радецька Л.Є. Механізми маткових кровотеч у нормі та при патології. 2007.

3. Кузнєцова І.В. Менструальний цикл у пізньому репродуктивному періоді. 2013 року.

4. Савельєва Г.М. Гінекологія. 2013 року.

5. Наадіке В.Р. Що означає менструальний колір? 2019.

Вернуться к списку статей