name

За статистикою ВООЗ, надто рясні місячні — проблема 30% жінок репродуктивного віку та 70%, які перебувають у пременопаузі. Але цей показник точно занижений, тому що не всі здогадуються, що під час менструальних днів вони втрачають надто багато крові, плюс до цієї категорії додаються й ті, хто підозрює недобре, але не йдуть із цим на консультацію до гінеколога. Як зрозуміти, що місячні рясні по тому скільки мл вбирає прокладка і скільки тампонів в день норма? У статті відповімо на ці запитання, і дамо рекомендації, коли надто рясні місячні — що робити?

Яка норма менструальних виділень

Перш ніж говорити про те, що робити, якщо рясні місячні, уточнимо в якому разі менструація вважається ненормальною.

Рясні місячні – це патологічний процес, що погіршує якість життя, який в гінекології прийнято називати такими термінами як: рясна менструальна кровотеча, гіперменорея, менорагія. У Міжнародній класифікації хвороб МКБ 10 виділяють такі різновиди рясних менструацій:

 • N92.0 – регулярні;
 • N92.1 – нерегулярні;
 • N92.2 – у пубертатному періоді;
 • N92.4 – у пременопаузальному періоді.

Норма крововтрати при місячних становить до 250 мл за період менструації одного циклу.

Рясною вважається менструальна крововтрата, обсяг якої перевищує 80 мл на добу та/або більше 250 мл загалом за всі дні. Занадто рясні місячні не тільки вказують на наявність гінекологічних проблем, а й можуть викликати анемічний стан, сильне зниження фізичної працездатності, непритомність, небезпечні ускладнення для здоров’я.

тампоны

Не у всіх, але у багатьох жінок рясні місячні поєднуються з поліменореєю–- менструацією, яка триває 8-12 днів. Можлива комбінація рясних крововтрат та пройоменореї – скорочення циклу, коли менструації відбуваються частіше ніж через 21 день. Поєднання гіперменореї, поліменореї та пройоменореї збігається досить часто, і називається гіперменструальним синдромом.

Точно підрахувати конкретний обсяг крововтрати під час менструації досить складно. Для цього лікарями було визначено норму прокладок на день при місячних, знаючи яку дівчина чи жінка може самостійно виявити наявність проблеми.

Як визначити рясність місячних за кількістю прокладок

Знаючи, що максимальна денна норма менструальної крововтрати дорівнює 80 мл, а 1 гігієнічна прокладка класу Normal вбирає 15 мл крові, можна вирахувати скільки прокладок норма при місячних на добу – 80: 15 = 6 штук. Тому відповідь на запитання: Якщо рясні місячні, це скільки прокладок на день — 7 і більше штук Normal.

А володіючи інформацією, скільки вбирає тампон Normal, а це – 9-12 мл крові, можна розрахувати, при перевищенні якої кількості гігієнічних тампонів можна говорити про гіперменорею – 80: 12 = понад 7 штук Normal.

Рекомендується показатися гінекологу зі скаргою на рясні місячні, якщо жінка змушена змінювати прокладки частіше 1 разу на 4 години на день, а тампон частіше 1 раз на 3 години на день, або ж за весь період однієї менструації вона витрачає більше 17 прокладок або 21 тампону.

стопка прокладок

Можливі причини рясних місячних

Сьогодні причини рясних місячних виділяють у 3 групи:

 1. фізіологічні:
  • становлення менструації в пубертаті, відновлення після пологів або її згасання у пременопаузі;
  • внутрішньоматкова контрацепція;
  • фізична перевтома, тяжкі фізичні навантаження протягом декількох днів до початку менструації;
  • нервова перенапруга;
  • зловживання кисломолочними продуктами, які змушують печінку збільшити вироблення речовин, що знижують згортання крові;
  • нестача мікроелементів, що беруть участь у згортанні крові – кальцію, вітамінів С, Р та K;
  • різка зміна клімату;
  • відвідування під час місячних лазні; прийняття гарячої ванни;
 2. патологічні:
  • дисфункції яєчників, запальні гінекологічні хвороби, міоми матки;
  • венеричні захворювання;
  • інфекції органів малого тазу;
  • патології печінки, щитовидної залози, надниркових залоз;
  • порушення системи згортання крові, наприклад, тромбоцитопенія;
 3. медикаментозні – прийом таких ліків як:
  • гормональні препарати;
  • фенотіазини та трициклічні антидепресанти;
  • аспірин, антикоагулянти.

У 80% випадків рясні місячні – це симптом ендометріозу (аденоміозу) або міоми матки.

Що робити при сильних місячних

Лікування гіперменореї безпосередньо залежить від причини, яка до неї призвела, і лікарські призначення можуть кардинально відрізнятися і за перелыком, і за тривалістю. Тому рекомендації, що робити, коли рясні місячні, до того моменту, коли з’явиться можливість відвідати гінеколога, включають такі заходи та дії:

 1. Відмова від занять спортом та підняття важкостей в дні сильної крововтрати.
 2. Дотримання заборони в період менструації на лазневі процедури, прийом гарячих ванн та душу, прогрівання живота та попереку за допомогою грілок чи мазей.
 3. Обмеження вживання великої кількості кави, енергетиків, алкоголю, кисломолочних продуктів. Включення до раціону добавок або продуктів з великим вмістом вітаміну С, фолієвої кислоти (В9), заліза.
 4. Прийом деяких рослинних препаратів на основі Вітексу священного (Прутняка звичайного), наприклад, крапель або таблеток Циклодинону. Незважаючи на негормональний склад, Циклодинон при рясних місячних поступово, плавно та м’яко нормалізує баланс статевих гормонів, тим самим сприяючи зниженню обсягу менструальної крові та стабілізації регулярності циклу. Препарату також притаманні протизапальний, аналгезуючий та дофамінмімічний ефекти, що зменшує характерні для ПМС та менструації больовий синдром та дратівливість, покращує настрій.

Циклодинон немає протипоказань, вікових обмежень та відпускається без рецепта. Він входить до протоколу лікування розладів менструального циклу практично за всіх причин, що призвели до його порушень. Але дія цього препарату виникає не відразу, а через 1-3 місяці. Тому з метою економії часу та якнайшвидшого досягнення позитивних результатів, пити Циклодинон при рясних місячних можна без призначення лікаря, головне дотримуватись інструкції.

Часті патання

⇨ Що таке рясні місячні ❓

Якщо рівень втрати менструальної крові на добу перевищує 80 мл, можна констатувати, що місячні рясні патологічно.

⇨ Рясні місячні як визначити ❓

Об’єм менструальної крововтрати можна дізнатися, підрахувавши кількість використаних прокладок або тампонів.

⇨ Скільки прокладок за день норма при місячних ❓
При нормальній крововтраті під час менструації на день використовується не більше 6 прокладок або 7 гігієнічних тампонів.

⇨ Якщо дуже рясна менструація, що робити ❓

При повторенні рясних місячних протягом трьох циклів поспіль слід не роздумуючи йти до гінеколога. Своєчасне звернення до лікаря прискорить вирішення проблеми. Сучасні методи лікування гіперменореї/менорагії дозволять досить швидко нормалізувати менструальний цикл, уникнути гінекологічних ускладнень та покращити якість життя.

Увага! Занадто рясні місячні та маткова кровотеча – це принципово різні патологічні процеси. Похід до лікаря потрібен негайно у випадках:

 • масивної крововтрати, яка виникла раніше чи пізніше запланованої дати початку місячних, особливо якщо напередодні було отримано травму живота;
 • якщо кров, яка виділяється має яскравий червоний, а не глибокий червоний колір;
 • частих епізодів виникнення переднепритомного стану – запаморочення, нудота, слабкість;
 • виділення крові після констатації факту настання менопаузи – відсутність менструації протягом 12 місяців.

При постійній інтенсифікації крововтрати, зблідненні шкірних покривів, сильному больовому синдромі і при цьому сонливості, викликати швидку допомогу потрібно негайно. Це допоможе зберегти життя.

Не пропускайте щорічний профілактичний огляд у гінеколога і будьте здорові!

Джерела

 1. Кіран Панесар та ін. Лікування менорагії. 2011 року.
 2. Маттесон К.А. Нехірургічне лікування рясних менструальних кровотеч. 2013 року.
 3. Кузнєцова І.В. Використання рослинних дофаміноміметиків у підлітків та молодих жінок із порушеним менструальним циклом. 2016.
 4. Уварова Є. В. Використання фітопрепаратів на основі плодів Вітексу священного (Vitex agnus-castus) для лікування розладів менструацій у ранньому репродуктивному періоді життя жінки. 2018 року.
 5. Протокол NICE NG 88. Тяжкі менструальні кровотечі: оцінка та лікування. 2018/2020.
Вернуться к списку статей