З’ясувати причини безпліддя, зрозуміти джерела поганого самопочуття під час ПМС і більше дізнатися про особливості жіночої фізіології – усе це можливо завдяки детальному розгляду питання, що таке лютеїнова фаза. Саме докладне вивчення цієї частини циклу дозволило вченим з’ясувати деякі причини безпліддя і відшукати їх у недостатньому виробленні гормонів.

Тому, якщо більше півроку бажана вагітність не настає, або ви постійно відчуваєте серйозний дискомфорт в ті самі дні циклу – є сенс прочитати цю статтю і звернутися за консультацією до фахівців.
luteinovaya_faza

Що таке лютеїнова фаза

Лютеїнова фаза – відрізок часу, що настає після овуляції. Головну роль цей період грає жовте тіло. Щоб зрозуміти суть процесу, слід згадати структуру менструального циклу. Він включає три стадії:

 1. Фолікулярну – іншими словами, менструація. У цей період, в результаті вагітності, що не настала, відбувається відшарування ендометрію матки і його виведення назовні у вигляді кров’янистих виділень з домішкою слизових згустків.
 2. Овуляторну – на цьому етапі відбувається дозрівання фолікула, що очікує на запліднення. Цей етап триває доти, доки фолікул не лусне, і з нього не вийде лютеїнове тіло.
 3. Власне лютеїнова фаза циклу характеризується активним виробленням прогестерону. На цьому етапі організм визначає, чи відбулася вагітність і готується до її розвитку, або до чергової менструації.

Саме в цей час відбуваються всі ті важливі гормональні зміни, які викликають коливання настрою та самопочуття, характерні і для ПМС, і для перших тижнів вагітності:

 • у яєчнику формується жовте тіло, що виробляє прогестерон;
 • прогестерону утворюється більше – він необхідний для повноцінного виношування вагітності та збереження плоду до пологів;
 • рівень естрадіолу та андрогену також змінюється.

Ці гормональні зміни важко не помітити, і майже кожна жінка скаржиться на зміну емоційного та фізичного стану.

 • спостерігаються перепади настрою,
 • підвищується апетит;
 • має місце відчуття набору маси;
 • з’являється нездужання, тягнучий біль внизу живота;
 • набухають молочні залози.

Трактування цих симптомів зазвичай залежить від життєвих цілей жінки: якщо вона не очікує на вагітність, то називає всі, що відбуваються симптомами ПМС. Якщо запліднення дуже значиме, дівчина розцінює зміни самопочуття як перші симптоми цікавого становища.

Відповідь буде очевидною після закінчення циклу – якщо настає чергова менструація, отже, організм знову готується до вагітності.

У ході вивчення можливих причин безпліддя вчені з’ясували, що недостатня активність лютеїнової фази циклу може спричинити відсутність вагітності. Недостатнє вироблення прогестерону, яке може гальмуватися високим рівнем пролактину, робить запліднення неможливим, або не дає організму сигнал про його факт, що відбувся. У разі запліднення низький показник прогестерону не дає закріпитися ембріону і призводить до переривання вагітності на ранніх термінах.

Симптоми лютеїнової фази

Жодних яскраво-виражених симптомів в цей період не має, але про його наступ говорять деякі характерні ознаки:

 • підвищується базальна температура вище 37 градусів;
 • здувається живіт;
 • збільшуються та нагрубають молочні залози через збільшення проток у грудях під впливом прогестерону та естрогену;
 • збільшується інтенсивність виділень;
 • спостерігаються перепади настрою, дратівливість, плаксивість.

Ці симптоми часто називають симптомами ПМС, а визначити настання цього періоду можна тестами на овуляцію.

Виділення під час лютеїнової фази

У період після овуляції можна побачити характерні виділення. Вони спричинені появою жовтого тіла, яке синтезує прогестерон.

Виділення в лютеїновій фазі циклу стають інтенсивнішими. У нормі вони зберігають прозорість, але стають більш рідкими, тягучими.

Якщо є порушення циклу, то період після овуляції можливі короткочасні кров’янисті виділення. Їхня поява є сигналом порушення гормонального фону, недостатності лютеїнової фази та необхідності проконсультуватися з гінекологом-ендокринологом.

Чи можна завагітніти під час лютеїнової фази

Завагітніти в лютеїнову фазу можна, але це залежить переважно від того, коли за часом настала овуляція. Тривалість життя яйцеклітини становить максимум 2 дні, і якщо зачаття відбулося, то в цей період при достатньому рівні прогестерону запліднена яйцеклітина має можливість закріпитися до ендометрію.

Якщо ж вагітність не настає, то рівень прогестерону знижуватиметься, а організм готуватиметься до наступного репродуктивного циклу.

Знання про те, що таке лютеїнова фаза, корисне всім жінкам – і тим, хто бажає завагітніти, і тим, хто уважно стежить за здоров’ям. Адже за деякими симптомами у цей період можна запідозрити та вчасно скоригувати гормональні порушення.

Вернуться к списку статей