Затримка менструації – найчастіша причина звернення жінок і дівчат до гінеколога. Іноді візит закінчується новиною про вагітність, але нерідко причина збою криється в серйозних проблемах зі здоров’ям. Панікувати наперед не варто, тим більше, що тривалість та особливості циклу у всіх індивідуальні.

Нормальний фізіологічний цикл триває середньому 21-35 днів. Він характеризується індивідуальними особливостями перебігу, такими як тривалість, рясність виділень та їх інтенсивність. Якщо затримка не перевищує 7 календарних днів і відбувається разово, приводів для занепокоєння немає. Якщо збій набуває регулярного характеру, з’явилися біль та яскраво виражений ПМС – є сенс проконсультуватися з лікарем та з’ясувати причини збою місячних.

concept-of-menstruation

Якщо вагітність не підтверджена, лікар шукає інші причини збою менструації. Вони бувають:

  1. Фізіологічні – пов’язані із зовнішніми факторами, наприклад, кліматичними змінами, фізичними навантаженнями, стресами, проблемами у харчуванні, абортами, а також у післяпологовому періоді.
  2. Патологічні – пов’язані з проблемами внутрішніх органів, зокрема гормональної та репродуктивної системи. Це можуть бути запалення, гормональні збої, проблеми в роботі інших внутрішніх органів, що впливають на статеву сферу.
  3. Медикаментозні, пов’язані з прийомом деяких препаратів – це можуть бути антибіотики, гормональні препарати, зокрема протизаплідні, протизапальні та інші.

Шукати причини збою місячних у кожному конкретному випадку потрібно, виходячи з особливостей спадковості та способу життя, а також з урахуванням захворювань.

Збій місячних через антибіотики

Антибіотики – найчастіша причина збою циклу. Кожен організм реагує на терапію антибактеріальними препаратами індивідуально, тому одні й ті ж ліки в одних жінок провокують порушення, а в інших ні. Антибіотик, призначений у правильному дозуванні та прийнятий згідно з інструкцією, зазвичай не провокує труднощі, але бувають винятки.

Якщо ви приймали ліки напередодні збою чи затримки, про це обов’язково потрібно повідомити свого гінеко

Порушення менструації під час годування груддю

Зв’язок менструації та годування груддю обумовлений гормоном пролактином. Він відповідає за лактацію, і він же перешкоджає настанню місячних. Доведено, що при високій концентрації пролактину в крові настання менструації неможливе. Але пролактин також активно виробляється у стресових ситуаціях – тому відсутність чи збій місячних можливі і через хронічний стрес.

Затримка та відсутність місячних при грудному вигодовуванні пояснюється так: у жінок при годуванні на вимогу у нічний час менструація настає набагато пізніше, ніж у жінок, які годують по годинах та встановлюють проміжок у годуванні на ніч.

Зазвичай самостійне відновлення циклу при лактації відбувається приблизно через рік після пологів з невеликими відхиленнями в один чи інший бік. Якщо після припинення грудного вигодовування цього довго не відбувається – потрібно звернутися до лікаря.

Збій місячних після аборту

Аборт – серйозне випробування жіночого організму. Він спричиняє суттєвий гормональний дисбаланс, а також стрес та можливі запальні процеси. Все це призводить до порушень навіть після повного загоєння слизових.

Після аборту починається новий відлік циклу і його початком є ​​день операції. Навіть за сприятливого розвитку ситуації затримка в 7-10 днів є нормальною. А загальні коливання циклу можуть тривати до 7 місяців через подвійну гормональну перебудову. Як довго це триватиме – залежить від організму. Але перебувати під наглядом лікаря бажано до повного відновлення.

Збій менструального циклу у підлітків

Збій місячних у підлітковому віці спостерігається досить часто. Перші півтора-два роки в організмі відбувається сильна гормональна перебудова. Якщо дівчинка підліток не має менструації 1-2 місяці, це швидше за все не є наслідком патології.

Але якщо після початку менструацій вони раптово припиняються на довгий час, необхідно пройти обстеження у гінеколога та ендокринолога. Не можна виключати також і вагітність через те, що підлітки можуть розпочати раннє статеве життя.

Збій місячних після протизаплідних

Менструальний цикл жінки регулюється падінням і підйомом рівня прогестерону і естрогену, що чергуються. Протизаплідні препарати підтримують на постійному рівні естроген, і це дає організму знак, що настала вагітність, а місячні не починаються. Це спричиняє природний збій.

Щоб відновити цикл після прийому протизаплідних, жінкам часто необхідно чимало часу. І хоча гінекологи часто запевняють, що відбудеться природне швидке відновлення, гормональна перебудова може зайняти від кількох місяців до кількох років. Якщо протягом півроку цикл не відновлюється – є нагода прийти на консультацію до гінеколога.

Порушення менструації після пологів

Особливості та швидкість відновлення циклу після пологів залежить від типу годування, який безпосередньо пов’язаний із гормональним фоном. Грудне вигодовування супроводжується постійним рівнем гормону пролактину, який унеможливлює менструацію. При штучному вигодовуванні місячні можуть повернутися вже через 2 місяці після пологів, а можуть набагато пізніше.

Помітно змінюється й характер виділень – вони можуть бути дуже рясними або навпаки, мізерними та мажучими. Це залежить від особливостей організму.

Якщо перші півроку після пологів цикл не відновився або дуже нерегулярний – приводу для паніки немає, особливо у разі тривалої лактації. Якщо ж після півтора року місячні не наступають або йдуть дуже нерегулярно – варто сходити на прийом до гінеколога і пройти обстеження. Але загалом панікувати з приводу збоїв слід не раніше, ніж через три менструації.

Порушення менструації після стресу

Стрес у вигляді раптового сильного потрясіння або тривалої затяжної нервової напруги негативно позначається на здоров’ї жінки в цілому та менструальному циклі зокрема. Під час стресу відбувається активне вироблення гормону гіпофіза пролактину, який робить настання місячних неможливими. Гіперпролактинемія – часта причина збою циклу у будь-якому віці, і у важких випадках вона може призвести до повного припинення менструації.

Ця ситуація вимагає консультації лікаря та часто – прийому препаратів, які знижують рівень пролактину.
womens-health-menstruation

Гормональний збій місячних

Найчастіше збій відбувається через гормональні порушення – рівень одних гормонів перевищує норму чи в кров надходить недостатня кількість інших речовин. На регулярність менструації впливають:

  • щитовидна залоза;
  • гіпоталамо-гіпофізарно-яєчникова система.

При надмірній чи недостатній функції щитовидної залози можуть відбуватися збої циклу. Регулярні чи періодичні порушення, збої, затримки – привід звернутися до гінеколога-ендокринолога та перевірити стан щитовидки.

Порушення у роботі яєчників чи гіпофіза також призводять до збоїв. Так, вироблення пролактину гіпофізом порушує процес овуляції у яєчниках. Захворювання яєчників, такі як полікістоз, мультифолікулярні яєчники та інші часто пов’язані з гормональними порушеннями і можуть змінити цикл.

Менструальний цикл – один із показників здоров’я жіночого організму та його репродуктивної функції. Регулярність, відсутність болю та яскраво вираженого ПМС, помірні виділення, говорять про нормальне функціонування яєчників. Будь-які відхилення вимагають спостереження лікаря та своєчасної корекції.

artboard-2

Вернуться к списку статей