Зміст:

Хоча менструація це природній процес, багато дівчат стикаються дискомфортом, болями, нудотою, набряками, проблемами ШКТ. Давайте детальніше зупинимося на нудоті при місячних. Розберемо, чому нудить при менструації, чи може під час місячних нудити в принципі і з чим це пов’язано.

Нудота при менструації: норма чи патологія?

woman-having-nauseaКожен цикл жіноча гормональна система активно працює. Синтезуються естрогени, прогестерон, пролактин та інші гормони. Вони відповідають за функціонування організму та статевої системи. І звичайно, вони впливають на інші гормони, які не належать до статевих.

Нудота і навіть блювання зустрічаються у деяких дівчат як нормальна реакція організму. Такі симптоми характерні для молодих дівчат, у яких гормональна система ще налаштовується. Як правило, симптом не регулярний, і поступово минає.

Однак, регулярна нудота при місячних може вказувати на патологію, тому незалежно від віку дівчини варто звернутися до лікаря-гінеколога.

Що може бути, якщо нудить під час місячних:

 • захворювання жіночих статевих органів;
 • неправильне положення матки;
 • порушення функції яєчників;
 • прийом деяких оральних контрацептивів.

Чому нудить під час менструації

Причина криється у двох гормонах: серотоніні та епінефрині. З початком менструації деяких дівчат збільшується рівень цих гормонів. Тому й виникають скарги: сильно нудить під час місячних.

Також крім нудоти дівчата скаржаться на болючі місячні. Підвищений рівень серотоніну у лікворі провокують нудоту, яка доповнюється такими симптомами:

 • запаморочення;
 • переднепритомні стани;
 • сухість та гіркоту в роті;
 • помутніння в очах.

Сильна нудота під час місячних іноді є збігом через вживання гострої чи жирної їжі напередодні першого дня менструації.

Що робити при сильній нудоті?

Нудота не найприємніше відчуття, яке може відчувати дівчина першого дня місячних. Існує кілька способів; які допомагають знизити симптоми нудоти напередодні менструації:

 1. Правильне харчування. Напередодні менструації рекомендовано не їсти занадто жирну гостру їжу. Також радимо додати до раціону більше овочів та фруктів. Слід уникати їжі, яка може сприяти синтезу серотоніну, наприклад, томати, сливи, фініки.
 2. Займаєтесь фізичною активністю. Прогулянки, спортивна зала, танці, йога – будь-яка активність підійде. Спорт допомагає тримати тіло у тонусі, сприяє припливу крові, насиченої киснем до внутрішніх органів. Однак напередодні місячних рекомендується не відвідувати лазню та не піднімати важкі ваги у спортивному залі.
 3. Рекомендується створити свій режим дня. Повноцінний сон, прогулянки, виконання дедлайнів без стресу, спілкування з приємними людьми допомагає організму бути здоровим. Гарний настрій сам по собі позитивний ефект.
 4. Спробуйте дихальні практики на відкритому повітрі. Глибоке дихання допомагає впоратися з нудотою.
 5. Не лягайте у горизонтальне положення. Коли ви лягаєте, шлунковий сік може піднятися до стравоходу, що посилить неприємні відчуття.

А якщо сильно нудить від місячних все одно? У такій ситуації важливо завітати до лікаря. У жодному разі не займайтеся самолікуванням. Тільки гінеколог може встановити справжню причину нудоти та підібрати підходящу терапію.

Висновки

У деяких дівчат під час місячних виникають симптоми нудоти та навіть блювання. У молодих дівчаток, які ще ростуть і розвиваються, цей симптом може бути варіантом норми. В інших випадках рекомендовано звернутися до гінеколога, щоб лікар встановив справжню причину нудоти під час місячних та підібрав лікування.

Вернуться к списку статей