У класифікації порушень менструального циклу є такий різновид, який може виникати і відразу після настання першої в житті дівчат менструації, і в розквіті сил, і у жінок, які перебувають у періоді пременопаузи. Називається таке порушення опсоменорея. Що це таке, яка діагностика патології та як її лікують?
opsomenoreya

Що таке опсоменорея

Порушення менструального циклу (ПМЦ) на кшталт опсоменореї – це стан, коли тривалість між менструальними кровотечами збільшується до 36-90 днів. Назва патології складена з 2 грецьких слів – місяць і протягом.

Опсоменорея відноситься до порушень, пов’язаних із зміною тривалості менструального циклу. Нагадаємо, що нормальний цикл включає наступні періоди:

 • менструальний – регулярна маткова кровотеча через відторгнення ендометрію, що відбувається якщо не сталося запліднення дозрілої в попередньому циклі яйцеклітини;
 • фолікулярний – розвиток яйцеклітини, що відбувається у фолікулі яєчників;
 • овуляторний – вихід зрілої яйцеклітини у фалопієву трубу матки;
 • лютеїновий – утворення і функціонування жовтого тіла, яке виділяє статеві гормони, що допомагають заплідненій яйцеклітині імплантуватися в стінку матки, а якщо зачаття не відбулося, то стимулює розвиток нових фолікулів та проліферацію ендометрію.

У нормі всі 4 періоди (фази) менструального циклу тривають від 21 до 28 (35) днів. При 28-денному циклі овуляторний період зазвичай припадає на його 13-15 день, якщо рахувати від 1-го дня місячних.
Опсоменорея буває 2-х типів, які відмінні тривалістю порушених періодів циклу.

1 тип – Опсоменорея в двофазному циклі

Цей різновид ПМЦ зустрічається у 75% жінок з опсоменореєю і, у свою чергу, теж буває двох видів:

 1. Опсоменорея з двофазним циклом: пролонгованим фолікулярним та нормальним лютеїновим періодом. Для неї характерне низьке вироблення естрогенів та недостатній синтез гіпофізом фолікулостимулюючого гормону (ФСГ). У цьому рівень інших статевих гормонів перебуває у нормі. В результаті:
  • фолікул або зупиняється у розвитку, або з ним відбувається атрезія (зворотний розвиток);
  • необхідний процес проліферації епітелію матки, що є зростанням функціонального шару ендометрію, відбувається, але вкрай повільно;
  • закінчення овуляції відсувається на 20-30 день менструального циклу;
  • тривалість лютеїнового періоду (фази жовтого тіла) нормальна і становить 15 днів.
 2. Опсоменорея з двофазним циклом: вкрай пролонгованим фолікулярним та коротким лютеїновим періодом. Для цього виду порушення, на додаток до перелічених вище порушень, додається недорозвинення жовтого тіла. Через що ця тимчасова гормональна залоза виробляє прогестерон, естрадіол та андрогени у недостатній кількості, що вкорочує тривалість лютеїнової фази та тягне за собою секреторні зміни ендометрію у вигляді залозисто-кістозної гіперплазії.

Існує також і III тип двофазної опсоменореї – з нормальним фолікулярним та пролонгованим лютеїновим періодом. Проте він зустрічається вкрай рідко.

2 тип – Опсоменорея в монофазному циклі

Цей тип патології зустрічається у 25% жінок із опсоменореєю. У переважній більшості випадків причиною є вроджена недорозвиненість статевої системи або статевий інфантилізм — зупинка розвитку статевих органів у дитячому віці. Ось коротке пояснення того, що відбувається при монофазній опсоменореї:

 • в період овуляції настає гормональний збій, через який дозріла яйцеклітина не виходить із фолікула, а залишається в ньому далі;
 • протягом кількох днів після овуляції рівень вироблення прогестерону падає, а естрогену дуже сильно збільшується, тим самим запускаючи процес посиленого росту (гіперплазію) ендометрію;
 • висока концентрація естрогену руйнує фолікул, звільняючи яйцеклітину, але не дає стінкам фолікула перетворитися на жовте тіло, а можлива й тривала персистенція фолікула без розриву стінок з перетворенням його на фолікулярну кісту.

Таким чином, при монофазній опсоменореї лютеїновий період не настає взагалі, і навіть якщо запліднення й станеться, то яйцеклітина не зможе імплантуватися в стінку матки. Вагітність неможлива ще й через те, що різке зниження вироблення естрогену та падіння його концентрації, яке відбувається через кілька днів після закінчення овуляторного періоду, викликає рясні місячні.

Причини опсоменореї

Виділяють 2 класи цього різновиду ПМЦ — вроджені (первинні) та набуті (вторинні) опсоменореї. Причини їх розвитку, симптоми та способи лікування різні.

При вроджених вадах розвитку репродуктивної системи опсоменорея виникає з першою менструацією. За будь-якого типу вторинної опсоменореї порушення настає внаслідок певних станів, а також перенесення або хронізації хвороб, до яких тривалість менструального циклу була нормальною.

Перерахуємо найпоширеніші причини вторинних ПМЦ за типом опсоменореї:

 • астенічний стан у пубертатному віці;
 • полікістоз яєчників;
 • надмірне захоплення строгими дієтами та голодуванням, дистрофія;
 • травми, операції на матці та яєчниках;
 • хірургічні та медикаментозні аборти;
 • хронічні уповільнені інфекції сечостатевої системи;
 • гіпотиреоз;
 • прийом ліків, що впливають на роботу гіпофіза;
 • синдром Шихана – післяпологовий некроз гіпофіза;
 • патології гіпоталамо-гіпофізарної системи;
 • пухлини головного мозку, що зачіпають ділянку гіпофіза;
 • аутоімунні хвороби;
 • часті, надмірні стресові та/або фізичні навантаження, які неминуче збільшують вироблення АКТГ та знижують вироблення лютеотропіну.

Головною причиною опсоменореї в пременопаузі є поступове природне згасання функцій яєчників.

Симптоми НМЦ за типом опсоменореї

Загалом для цієї патології показовим є настання менструальної кровотечі не рідше 1 разу на 3 календарні місяці. Інші прояви залежать від типу порушення:

 • симптоми опсоменореї, що найчастіше зустрічається, з двофазним циклом (пролонгованим фолікулярним і нормальним лютеїновим періодом) — мала кількість крові або навіть мазня, тривалістю не більше 2 діб, типова і сильна болючість, емоційна нестабільність, надто швидка стомлюваність;
 • головна ознака опсоменореї в монофазному циклі – рясні місячні, у багатьох дівчат фігура розвивається за чоловічим типом і відзначається низький статевий потяг.

При будь-якому типі збільшення терміну між менструаціями можливе утворення червоних плям та/або рясного висипу на обличчі, в зоні декольте або на спині.

Опсоменорея та безпліддя

Слід зазначити, що випадки зачаття при невилікуваній опсоменореї – величезна рідкість. Відчути радість материнства з таким порушенням менструального циклу можна лише після кваліфікованого обстеження з наступним адекватним лікуванням.

Діагностика опсоменореї

Для встановлення діагнозу та уточнення типу опсоменореї з двофазним циклом потрібно виконати: біохімію крові, УЗД органів малого тазу, мікроскопію мазків, ПЛР, бакпосів, визначення рівня статевих гормонів (естрадіолу, прогестерону, пролактину, ФСГ, лютеотропіну). У деяких випадках потрібно здати аналізи, що визначають рівень гормонів щитовидної залози та/або надниркових залоз.

Діагностика опсоменореї з однофазним типом включає: фолікулометрію, визначення рівня статевих гормонів (естрадіолу, прогестерону, прегнандіолу, ФСГ, лютеотропіну), УЗД органів малого тазу, гістологію біоптату ендометрію, кольпоскопію.

Як відбувається лікування опсоменореї

Після підтвердження та уточнення діагнозу Опсоменорея, як лікувати конкретний тип порушення, розповість лікар. Якщо у подовженні терміну між менструацією винен гормональний дисбаланс, будуть підібрані відповідні гормональні ліки, а при млявих інфекціях — антибіотики та макроліди. Пухлини головного мозку потрібно буде видалити. Для оптимізації маси тіла підбирають дієту та ЛФК.

У симптоматичне лікування при однофазній опсоменореї включено прийом протианемічних препаратів, різні види медикаментозного та хірургічного гемостазу, при необхідності й вишкрібання матки.

Як допоміжна терапія при будь-якій опсоменореї показані фітотерапія, прийом імуностимуляторів, адаптогенів, вітамінів та мікроелементів, курси процедур фізіотерапії, акупунктура, грязелікування, гінекологічний масаж, спа-процедури.

Висновок

На завершення хочемо попередити, що нелікування монофазної опсоменореї, крім утворення болючих фолікулярних кіст та загрози їх розриву, загрожує перерости в дисплазію шийки або міому тіла матки, мастопатію за кістозно-фіброзним типом, раком грудей. Наслідки ігнорування двофазної опсоменореї є менш катастрофічними для здоров’я — це аменорея (відсутність місячних), ранній клімакс. Зазначимо, що для корекції цих видів порушення місячних потрібно ще більше зусиль, часу та коштів.

Вернуться к списку статей