Період менструального циклу, під час якого в одному з яєчників, дозріває у фолікулі та виходить у фалопієву трубу, готова до запліднення яйцеклітина, називається овуляція. Коли вона настає цікавить практично всіх жінок — і тих, хто прагне зачаття природним шляхом, і тих, хто намагається завагітніти за допомогою ЕКЗ, і охочих уникнути запліднення яйцеклітини.

ovulyaciya

Скільки триває овуляція

Дозріла яйцеклітина залишає фолікул, що лопнув, протягом 1 години, а потім, протягом ще 24 години зберігає здатність до запліднення, після чого гине. Об’єктивно відчути момент настання овуляторного періоду жінка неспроможна. Усі відчуття суб’єктивні та виникають за 36–48 годин до овуляції.

Ознаки овуляції

Деякі жінки можуть відчути наближення овуляції завдяки тому, що фолікул, в якому росте яйцеклітина, починає виділяти естрогени. Підвищення концентрації цих гормонів у крові змушує гіпофіз збільшити синтез лютеїнізуючого гормону (ЛГ), який прискорює дозрівання яйцеклітини та стимулює розрив фолікула. Цей короткий момент називається Овуляторний пік ЛГ. Від нього до виходу яйцеклітини із фолікула проходить 36–48 годин. Саме в цей час жінка може відчути зміни у самопочутті.

Симптоми овуляції

На збільшення концентрації в крові естрогенів та ЛГ, що відбуваються перед овуляцією, жіночий організм відповідає:

 • невеликим нагрубанням та підвищенням чутливості грудей;
 • тягнучим болем внизу (з одного боку) живота;
 • незначним здуттям та легкою болючістю кишечника;
 • збільшеним виділенням поту в пахвах;
 • загостренням сприйняття запахів та смаків, зміною смакових уподобань ;
 • посиленням статевого потягу, покращенням настрою.

У період овуляторного піку ЛГ можливе різке зниження температури тіла до 36,0–36,2 °C, а також ломка в поперековому або попереково-крижовому відділі спини.

Виділення при овуляції

Напередодні та безпосередньо в овуляторному періоді, щоб полегшити вихід та просування яйцеклітини у фалопієву трубу, вагінальні виділення:

 • набувають слизової структури рідкого сирого яєчного білка;
 • стають рясними – до 4 мл/добу;
 • іноді набувають ледь помітного відтінку бежевого, допустимі незначні кров’янисті вкраплення.

Після овуляції цервікальні виділення з піхви втрачають слизову оболонку, і стають більш густими, в’язкими та тягучими.

Як вік жінки впливає на овуляцію?

Згасання функції яєчників починається у 30 років. У більшості жінок до 37 років різко скорочується кількість фолікулів, у яких можливе дозрівання яйцеклітини, а до 40-45 років здатність до зачаття зникає повністю. Тим не менш, ще протягом близько 10 років можливе збереження, яке хай і неухильно зменшується, але все-таки гормональної активності яєчників, і менструацій.

Відсутність овуляції – ановуляторний цикл, відноситься до варіанту норми:

 • протягом 12 місяців під час становлення менструального циклу пубертаті;
 • під час гострого періоду хвороби;
 • прийому оральних контрацептивів;
 • після перенесення сильного стресу та/або надмірного фізичного навантаження, різкої зміни клімату та зміни часового поясу.

1-2 рази на рік допустима відсутність овуляції і у абсолютно здорових жінок, і без причин, перерахованих у 2 останніх пунктах списку. А ось постійна відсутність овуляторного періоду потребує обстеження та лікування хвороби (усунення причини), які порушують дозрівання яйцеклітини.

Тести на овуляцію

Симптоми та ознаки, які притаманні 1,5-2 денному періоду до настання овуляції, завжди суб’єктивні. Для визначення її наступлення в домашніх умовах краще користуватися календарем місячних онлайн, вимірювати базальну температуру та/або перевіряти сечу тест-смужками, що визначають концентрацію ЛГ. Як ними користуватися деталізовано в інструкціях, що додаються до них. Ми ж приділимо увагу правилам вимірювання базальної температури, так як і календарний розрахунок, і тест-смужки часто дають не зовсім коректний результат.

Вимірювання базальної температури

Ще один опосередкований метод функціональної діагностики терміну овуляції – це визначення базальної температури (БТ) тіла. Так як на неї впливає безліч фізичних та психологічних факторів, для того щоб розшифровка температурного графіка дала достовірні результати, вимірювати БТ потрібно, дотримуючись наступних правил:

 1. Час виміру – один і той же час доби, відразу ж після пробудження, не встаючи з ліжка після сну, який тривав не менше 4 годин.
 2. Загальна тривалість дослідження – не менше 3 менструальних циклів.
 3. Інвентар – той самий градусник.
 4. Оптимальний спосіб виміру – ректальний (у прямій кишці).
 5. Тривалість одного виміру БТ ртутним градусником – 3 хвилини.
 6. Протягом усього періоду вимірювання базальної температури слід уникати фізичних та емоційних стресів, не зловживати алкоголем. Результати можуть бути спотворені при зміні часового та/або кліматичного поясу, і точно будуть некоректними під час хвороби, прийому жарознижуючих, гормональних і регулюючих термодинаміку ліків.

У нормі, починаючи з дня місячних, крива графіка БТ поступово знижується з 36,7 до 36,4 °C. На момент ЛГ-піку вона падає ще нижче — до 36,0–36,2 °C. Через 36-48 годин протягом 24 годин овуляції БТ тримається на рівні 36,3 °C. Потім різко збільшений рівень прогестерону дає стрибок на 0,4 °C з наступним поступовим підвищенням БТ до 37,1 °C, яке триває від 10 до 14 днів. За 2-4 дні до початку менструації відбувається різке зниження БТ до 36,6-36,7 °C.

Температурні значення можуть бути трохи іншими, але крива графіка базальної температури має бути саме такою, двофазною — зі зниженням та провалом на ЛГ-піку до овуляції та підвищенням після. При 28-денному місячному циклі овуляція відбувається на 13–14 день. Різниця між середньою температурою І та ІІ фаз має становити не менше 0,4–0,5 °C. При різниці 0,3 °C і менше яйцеклітина не дозріває.

Настання вагітності – прикріплення заплідненої яйцеклітини до стінки матки, можна розпізнати на графіку БТ за характерним імплантаційним западанням, коли типова лінія підвищення температури після овуляції переривається одноденним провалом на 0,3-0,4 °C, після чого БТ знову починає зростати. Термін імплантаційного заходження – 6-10 день після овуляції.

При відсутності овуляції графік БТ виглядає зигзагоподібно, але при цьому в цілому «рівний» і не має характерної 2-фазності. Дивлячись на нього, гінеколог може визначити, через що відсутня овуляція: через дефіцит естрогенів, через надмірне вироблення пролактину або через недостатність жовтого тіла.

Якщо календар місячних онлайн, перевірка тест-смужками та вимірювання БТ не допомагають точно визначити час настання овуляції, на допомогу прийдуть фолікулометрія (УЗД яєчників) та/або оцінка концентрації ЛГ у крові. Роблять такі дослідження у амбулаторних умовах.

І на закінчення хочемо уточнити, що навіть знаючи точний час овуляції, завагітніти можна і від незахищеного бар’єрним контрацептивом статевого акту, що стався за 5 діб до виходу яйцеклітини з фолікула, що розірвався. Саме стільки часу здорові сперматозоїди зберігають свою активність до зачаття.

Вернуться к списку статей