Болючі місячні – це одна з найпоширеніших скарг у кабінеті гінеколога. Дискомфортні відчуття заважають вести звичний спосіб життя, займатися спортом, працювати та веселитися. Болючі місячні позначають терміном дисменорея (іноді зустрічається альгодисменорея). Давайте розберемося, в чому причина дисменореї, і чи може в нормі боліти живіт на початку менструації.
boli_vo_vremya_mesyachnuh

Норма менструального циклу

У першій фазі циклу відбувається дозрівання фолікула з яйцеклітиною, паралельно з цим порожнина матки готується до можливого запліднення. Якщо цього не сталося, настає відторгнення слизової оболонки порожнини матки, що проявляється менструальними кровотечами.

Особливості перебігу менструації:

 • Першого дня кров’янистих виділень починається фаза відторгнення. Відбувається відшарування слизової оболонки, яка виходить назовні разом з кров’ю. Матка може виконувати незначні скорочувальні рухи, які іноді супроводжуються дискомфортом. Фаза відторгнення триває до 5 днів.
 • На 3-6 день порожнина матки починає відновлюватись. Формується епітелій, який закриває місця відшарування ендометрію під час місячних.
 • З 6 по 15 день слизова оболонка оновлюється (фолікулярна фаза), а в яєчнику дозріває нова яйцеклітина.
 • У 14-16 день відбувається овуляція. Яйцеклітина виходить із фолікула. У цей період можливе запліднення.
 • З 16 по 28 (31) день починається лютеїнова фаза. У цей час слизова оболонка потовщується, стає пухкою. З’являються сприятливі умови настання вагітності. Якщо зачаття не відбулося, ендометрій відшаровується, і знову настають місячні.

Представниці прекрасної статі можуть відчувати дискомфорт у перші дні місячних. Неприємні відчуття, що виникають у рамках норми та не вимагають медикаментозної корекції, мають такі характеристики:

 • виникають за 2-3 години на початок менструації, чи під час неї;
 • є практично безболісним, не заважають вести звичний спосіб життя;
 • проходять протягом 1-2 діб.

Тягнучі болі можуть виникати в нормі, однак вони повинні бути не сильно вираженим.

Дисменорея

У гінекології класифікують дисменорею таким чином:

 • первинна чи функціональна;
 • вторинна чи органічна;
 • невідомого генезу.

Первинна дисменорея характеризується появою болючих місячних і натомість відсутныстю явних патологій органів малого тазу. Для підтвердження цього стану проводять УЗД першого дня менструації. Іншими словами, болить те, що боліти не повинно.

Вторинна дисменорея спостерігається у жіночому організмі при хворобах органів малого тазу. Біль зазвичай з’являється через ендометріоз, захворювання маткових труб, доброякісних та злоякісних утворень матки та інших патологій.

Болісні місячні. Причина

Чому місячні болючі — на це запитання немає жодної відповіді. Найчастіше болючість місячних виникає у худорлявих дівчат із чутливою нервовою системою. Як правило, вони з тривогою очікують настання місячних, що викликає зниження больового порогу. У такому разі навіть легкий дискомфорт сприймається як сильний біль.

За іншою теорією, функціональна (первинна) дисменорея виникає через підвищений синтез простагландинів. Це фізіологічно активні речовини, які беруть участь у больових реакціях. Надлишок цих речовин призводить до спазму маткової мускулатури та сильних больових відчуттів. Простагландини виробляються під впливом жіночих статевих гормонів.

Дисменорея – це термін, що описує болючі місячні у дівчат та жінок дітородного віку. Стан часто приносить відчутний дискомфорт, змінює плани, порушує звичний спосіб життя. У нормі незначний малопомітний біль внизу живота може виникати в перший день менструації. Однак у деяких представниць прекрасної статі місячні починаються надто болісно. У такому разі й ставиться діагноз “Дисменорея”.

Первинна дисменорея найчастіше зустрічається у молодих здорових дівчат із чутливою нервовою системою. Вторинна дисменорея спостерігається у жінок після 30 років, вона розвивається і на фоні інших гінекологічних захворювань. Не варто терпіти дискомфортні відчуття у перші дні менструації. Зверніться до лікаря, і гінеколог допоможе знайти причину та призначить лікування.

Вернуться к списку статей