name

Жіноча статева система чутлива до стресових чинників, особливо до стресу через війну. Багато жінок вимушено змінили свій спосіб життя та якість харчування. Військові дії, на жаль, сильно вплинули на емоційний стан жінок.

На тлі сильного стресу багато хто зіткнувся зі збоями у роботі жіночого здоров’я. Це проявляється порушеннями менструального циклу.

Давайте розберемо, як пов’язані стрес і менструація, та як відновити порушення. І відповімо на запитання: чи справді стрес може вплинути на місячні?

Як стрес впливає на жіноче здоров’я

Стрес – це захисна реакція організму у відповідь на зовнішні фактори. На жаль, через війну, напружену обстановку та емоційні навантаження багато жінок зіткнулися з порушеннями менструального циклу:

  • затримками;
  • зникненням місячних взагалі;
  • болючими менструаціями;
  • більш раннім початком місячних;
  • виділеннями, які могли стати більш інтенсивними.

На фоні стресу кора надниркових залоз виділяє більшу кількість кортизолу. Він впливає на гормони, що відповідають за овуляцію та менструацію. Коли тіло перебуває у постійному стресі, організм захищається і ніби “вимикає” овуляцію, щоб знизити ймовірність вагітності у несприятливий час.
расстроенная женщина

Також від постійних емоційних навантажень порушується регуляція гіпоталамо-гіпофізарної системи. Через це виникають затримки від стресу, цикли подовжуються, інколи місячні припиняються повністю.

Крім кортизолу, змінюється синтез пролактину – жіночого статевого гормону. Внаслідок стресових факторів посилюється секреція пролактину (гіперпролактинемія). Гормон опосередковано впливає роботу щитовидної залози: тиреотропного гормону стає більше.

Гіперпролактинемія сприяє:

  1. порушенню менструального циклу;
  2. збільшенню інтервалів між менструаціями;
  3. появі болючих відчуттів;
  4. вираженому передменструальному синдрому.

Якщо концентрація пролактину занадто висока, менструація може повністю зникнути.

Стрес може порушити роботу гіпоталамуса. Змінюється секреція рилізинг-гормонів, що впливають на синтез гормонів гіпофіза (до них відносяться жіночі статеві гормони ФСГ і ЛГ). Це призводить до порушення менструального циклу.

Чи може стрес викликати затримку місячних?

Вторинна психогенна аменорея – це стан, при якому місячні припиняються на фоні стресу. Через військові дії змінилися умови життя та якість харчування багатьох жінок. Багатьом доводилося тривалий час перебувати в холодних приміщеннях, спати на підлозі або зовсім не спати. Багато жінок зазнали серйозного психологічного та емоційного стресу. Все це відноситься до факторів стресу, все це негативно впливає на менструальний цикл – один із показників жіночого здоров’я.

Також порушення циклу на фоні стресу проявляються гіпоменструальним синдромом. Змінюється якість місячних: вони стають короткими, мізерними та рідкісними.

Для відновлення жіночого циклу на тлі стресу важливо мінімізувати або повністю усунути фактори, що викликали психогенну аменорею.

Як мінімізувати вплив стресу на жіноче здоров’я

Під час стресу, особливо в умовах війни, організму потрібна і важлива ваша допомога. Якщо є можливість, рекомендовано відвідати лікаря-гінеколога, щоб переконатися, що саме стрес став причиною збою менструації.

Також рекомендовано налагодити харчування: доповнити його вітамінами та корисними мікроелементами. Вітамінами групи В, вітаміном Д, омегою 3 (риб’ячий жир). А ось велика кількість цукру, навпаки, посилює навантаження на підшлункову залозу. Тому краще обмежити кількість солодощів.

Мінімізувати стрес можна налаштувавши режим дня. Повноцінний 8-годинний сон, помірне фізичне навантаження знижують кількість кортизолу і сприяють відновленню роботи репродуктивної системи.

По можливості рекомендовано виключити або максимально зменшити всі фактори, що провокують стрес, чинники, які здатні викликати порушення секреції статевих гормонів. Наприклад, обмежити читання новин до 2 разів на день.

У деяких випадках потрібні медичні препарати. Проте призначати їх має лише лікар.

Народні засоби

Заспокоїти нерви можна народними засобами. До дієвих природних заспокійливих відносять чай з меліси або ромашки. Приймати його потрібно 2-3 рази у день. Також для заспокійливого чаю підійдуть корені валеріани та листя м’яти.
чай с ромашкой и мелиса

До незвичайних народних засобів відносять прогулянки на свіжому повітрі, так звані “лісові ванни”. Якщо у вас є можливість безпечно прогулятися у парку, спробуйте цей вид терапії.

Як показали дослідження Стенфордського університету, під час прогулянок знижується приплив крові до ділянок головного мозку, які відповідають за генерацію складних та важких думок. Крім того, під час прогулянки відпочивають органи чуття, нервова система функціонує оптимально. Вважається, що прогулянки на свіжому повітрі зменшує кількість кортизолу, що сприяє відновленню організму, зниженню рівня стресу.

До перевірених народних засобів відносять ароматерапію (звичайно, якщо зараз у вас є така можливість). Вдихання ароматичних олій сприятливо впливає на весь організм та сприяє розслабленню. Релаксуючу дію мають ефірні олії лаванди, меліси, сандалу.

Також олію можна додавати у ванну. Приймати такі ванни рекомендується трохи більше 20 хвилин, а температура води має становити 36-38 градусів.

Спорт при стресі

Помірне фізичне навантаження сприяє зниженню кортизолу – гормону стресу. Крім цього, спортивні вправи допомагають організму секретувати ендорфін і серотонін, так звані гормони щастя. Вони допомагають нейтралізувати чи зменшити вплив стресових факторів на організм.

Який спорт вибрати? Що вам подобається? Це можуть бути активні види спорту, наприклад, біг, танці. Або розслаблюючі: пілатес, йога. Для них не обов’язково відвідувати спортивний зал.

Препарати

Для відновлення порушень менструального циклу можуть призначатися препарати. До них відносять:

При лікуванні порушень менструального циклу, пов’язаних із психогенними факторами, важливо виключити чинники стресу. Саме цей фактор провокує збій у організмі. Щойно фактор усувається, репродуктивна система повноцінно відновлює роботу.

Негормональні рослинні лікарські засоби сприяють оптимальній роботі жіночої репродуктивної системи та всього організму в цілому. Природні рослинні компоненти м’яко та поступово відновлюють баланс статевих гормонів. А легкий седативний ефект сприяє розслабленню організму. До таких препаратів відноситься Циклодинон.

У складніших ситуаціях можуть призначатися гормональні препарати. У жодному разі не можна приймати гормони без призначення лікаря. Перед прийомом необхідно пройти обстеження та підібрати лікарський засіб, який допоможе саме у вашій ситуації.

Найчастіше, на лікування психогенних порушень менструального циклу досить прибрати чинник стресу та допомогти організму відновитися. Для цього необхідно по можливості зменшити або виключити стресові фактори, налагодити режим сну, харчування та роботи, підключити фізичну активність. У комплексі з Циклодиноном відновлення організму проходить швидше.

Висновки

Стресові ситуації дуже впливають на жіночу статеву систему. На тлі війни, зміни якості життя та харчування, емоційних потрясінь жінки стикаються з порушеннями менструального циклу. У таких ситуаціях організму потрібна допомога.

Важливо виключити чи мінімізувати стресові фактори. По можливості потрібно налагодити харчування та режим дня, додати фізичну активність. Зняттю стресу сприяють заспокійливі чаї, прогулянки та аромотерапія. Щоб комплексно прискорити відновлення організму, можна використовувати негормональний рослинний лікарський засіб Циклодинон. Ці заходи дають змогу відновити роботу жіночої статевої системи.

Вернуться к списку статей