Кожна жінка зазнавала дискомфорту, типового для днів напередодні або початку менструації. Хтось говорить про епізодичні нездужання, а у когось болі внизу живота та ломота у попереку супроводжують кожну менструацію. У останньому випадку жінки впевнені у нормальності такого прояву. На жаль, але спазми при місячних – це не нормальний стан,та потребує профілактики та відповідної терапії.
женщина с менструальной болью

Спазми під час менструації: класифікація

Спазми у животі при місячних у сучасній медицині вважають патологією. Її повна назва – альгодисменорея, але зазвичай її вимовляють у скороченому варіанті – дисменорея. Спазматичні болі можуть поширюватися тупим дискомфортом на поперек і/або іррадіювати в ноги. Пік усіх больових відчуттів припадає на 2-й день менструальної фази, який поступово минає зовсім на 3 добу.

Сильні спазми при місячних фіксуються у 15% пацієнток і зазвичай притаманні жінкам, у яких: менструації почалися раніше 12 років, місячні виділення рясні та тривалі, родички теж страждають на дисменорею, є звичка багато палити. Сила спазмів при місячних у дівчат з віком або після вагітності має тенденцію до зниження.

Залежно від причини виникнення виділяють 3 типи дисменореї:

 • первинна чи функціональна патологія, не обумовлена ​​захворюваннями внутрішніх органів;
 • вторинна або органічна дисменорея, викликана патологіями статевої та сечовидільної систем;
 • неуточненого походження.

Ну а за силою болючих відчуттів кожен тип цієї патології класифікується в III ступенях тяжкості. Це — легка, середня та важка дисменорея. Патологія II ступеня потребує комплексного консервативного лікування під наглядом лікаря, а у важких випадках можлива госпіталізація та, за показаннями, хірургічне лікування.

Причини спазмів при менструації

Фактори утворення первинної та вторинної дисменореї відрізняються один від одного. У цьому діагноз Первинна дисменорея ставлять, зазвичай, жінкам віком до 30 років, а вторинний тип патології діагностують після 30.

Причини первинної дисменореї

Спазми при місячних – причини функціонального типу дисменореї:

 • збільшення вироблення простагландинів – речовин, що підвищують тонус і силу скорочень матки під час менструації;
 • збільшення концентрації в крові рівнів адреналіну, норадреналіну, дофаміну;
 • тривожність щодо менструації та негативний психологічний настрій на обов’язкове виникнення сильних спазмів при місячних;
 • неврологічні розлади, що загострюють сприйняття болючих відчуттів;
 • судинні порушення, наприклад синдром тазового венозного повнокрів’я;
 • дефіцит магнію;
 • внутрішньоматкова спіраль, що вивільняє мідь або левоноргестрел;
 • часті аборти;
 • умисне зниження фізичної активності та планова перерва у заняттях фітнесом перед менструальною фазою.

Ще одна причина функціонального болю в животі напередодні та в перші дні менструації – це спазми у кишечнику. При місячних вони є наслідком метеоризму через зміну гормонального фону, який неминуче впливає на роботу кишкового мікробіота та викликає підвищене газоутворення, біль та спазмування стінок тонкого та товстого кишечника.

Причини вторинної дисменореї

Якщо спазми при місячних не обумовлені вродженою вадою розвитку, наприклад, вузьким зівом або дворогістю матки, поперечною перегородкою у піхві або неповною внутрішньоматковою перегородкою, то причиною вторинної дисменореї може бути (за статистикою, в порядку зменшення):

 • ендометріоз;
 • фіброма, фіброміома;
 • аденоміоз;
 • кіста/пухлина яєчника;
 • запалення органу малого тазу.

Непоодинокі також випадки, коли спазм матки при місячних виникає через стеноз (звуження) цервікального каналу, викликаного лікуванням його дисплазії або видаленням поліпа, фіброзу, онкологічної пухлини.

Спазми як при місячних, але їх немає

Будь-яка жінка повинна знати, якщо виникають спазми як при місячних, а кров’янистих виділень немає, потрібно бути уважною до власного здоров’я. Біль може бути наслідком:

 • затримки місячних через зміну кліматичної зони, сильного психологічного стресу, занадто великого розумового чи фізичного навантаження на роботі/навчанні/тренуванні;
 • початку вагітності – імплантації заплідненої яйцеклітини у стінку матки;
 • запального чи інфекційного захворювання сечовидільної системи;
 • хвороби кишківника;
 • дисфункції щитовидної залози;
 • лікування гормональними ліками;
 • запалення апендикса, зсуву апендикса у бік матки;
 • ріст пухлини.

При вираженому больовому синдромі йти на прийом до гінеколога або хірурга потрібно терміново, а у разі сильних, яскраво виражених спазмів або постійного гострого болю внизу живота, не завадить викликати швидку допомогу. Такий симптом характерний для розриві фалопієвої труби при позаматковій вагітності або перитоніті (запалення очеревини) через іншу причину, і зволікання з наданням хірургічної допомоги загрожує життю.
боль в животе

Що робити при спазмах під час місячних

Знімати спазми при місячних без призначення гінеколога можна за I ступеня тяжкості дисменореї.

Препарати від спазмів при менструації

Ось ефективні безрецептурні пігулки від спазмів при місячних:

 • анальгетики та комбіновані знеболювальні – анальгін, парацетамол, пенталгін, цитрамон;
 • спазмолітики – Баралгін, Дротаверін, Кофан Босналек, Но-шпа, Спазмалгон, Ріабал;
 • нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) – ібупрофен, диклофенак, кетопрофен, напроксен, мефенамова кислота.

Разом з одним із перерахованих знеболювальних, при спазмах під час місячних гінекологи радять приймати седативний засіб, наприклад, екстракт валеріани або барбовалу, а також омега-3 жирні кислоти, магній, цинк, вітаміни Е та B1.

У протоколі лікування дисменореї І та ІІ ступеня є і безрецептурні негормональні засоби рослинного походження. У цю фармацевтичну категорію входить препарат німецького концерну Біонорика, який давно і добре зарекомендував себе. Краплі та таблетки від спазму в животі при місячних Циклодинон® містять екстракт прутняка звичайного. Крім знеболювання він нормалізує баланс статевих гормонів, зніме подразнення, заспокоїть нерви, допоможе відновленню регулярності циклу.

Немедикаментозні способи

Щоб напевно усунути спазми при місячних, таблетки пити недостатньо. Необхідно дотримуватися режиму дня та поради з харчування, а за неможливості продовжувати заняття фітнесом, робити ЛФК-вправи.

Ось кілька конкретних рекомендацій щодо немедикаментозного лікування дисменореї:

 1. Зняти сильні спазми у животі при місячних допоможе відпочинок у позі ембріона та періодичне прикладання холодної грілки до нижньої частини живота. Грілка з теплою водою допоможе при слабких кров’янистих виділеннях та помірному спазмуванні. Режим прикладання і холодної, і теплої грілки однаковий: чергування періодів 15 секунд контакту з грілкою і 15 секунд пауз. Тривалість “холодної” процедури – 5 хвилин, а “теплої” – 15-20 хвилин.
 2. Ось простий спосіб полегшити спазми при місячних, який дійсно допомагає багатьом. Після 5-хвилинного теплого душу потрібно випити склянку води із соком одного лимона та цукром, а потім відпочити у зручній позі протягом 30 хвилин.
 3. А ось як зняти спазм живота при місячних за допомогою книги. Лежачи на спині, покладіть книгу на середину живота. Роблячи вдих через ніс, потрібно випнути живіт і завмерти в крайній точці, затримавши дихання на 2-3 секунди. Потім, роблячи повільний і плавний видих ротом, розслабитися і в кінці втягнути живіт. Після кожної серії з 6-8 вдихів/видихів слід спокійно полежати протягом 1-2 хвилин. Загальна тривалість дихальної гімнастики з книгою на животі – 10-15 хвилин.
 4. Що робити при спазмах під час місячних, коли до них приєднується ломота у спині? Необхідно лягти попереком на 2 тенісні м’ячики і покатати їх по підлозі вперед-назад і з боку в бік. Для зниження больового синдрому достатньо 5-хвилинного самомасажу м’ячиками з наступним втиранням у шкіру попереку та низу живота суміші масляних екстрактів шавлії мускатної, деревію, звіробою та майорану.
 5. Щоб усунути спазми кишечника при місячних, слід:
  • пити щонайменше 1,5–2 л води на день;
  • за 3–4 дні до початку менструації виключити з меню продукти, що підсилюють газоутворення, у тому числі броколі та всі інші різновиди капуст, бобові, листові салати, та включити в раціон чаї з м’ятою, мелісою, оманом, материнкою та деревієм;
  • суттєво обмежити, а краще відмовитися на час місячних від жирної та, особливо, жирної та водночас солодкої їжі, газованих напоїв, кофеїну, алкоголю, нікотину;
  • не кидати, а продовжувати займатися фітнесом, зменшивши навантаження.

Позбутися спазмів при місячних допоможе і дотримання балансу неспання та відпочинку. 7–8 годинний сон, починаючи з 23:00, — це саме той часовий проміжок, який необхідний організму не тільки в період місячних, а й у решті фаз циклу.

У яких випадках звертатися до лікаря

Серйозно задуматися про консультацію з гінекологом після місячних потрібно тим, кого болі турбували сильніше і тривалість менструації була довшою за звичайну.

Спазми при місячних + виявлення у звичних виділеннях гнійних вкраплень та/або гарячковий стан, а також посилення болю при дотику до живота або під час різких рухів – привід йти на прийом до лікаря негайно.

Що робить лікар

Після опитування та фізикального огляду, для уточнення причини виникнення дисменореї, лікарю можуть знадобитися результати таких аналізів як: тест на вагітність, мазок з піхви, посів відділяється з цервікального каналу, клінічний аналіз крові та сечі, аналіз крові на концентрацію статевих гормонів та рівень магнію, ПЛР інфекцій, що передаються статевим шляхом, УЗД органів малого тазу. За показаннями лікар може призначити біопсію, вульвоскопію, кольпоскопію, гістероскопію, лапароскопію, пієлографію, МРТ.

Після уточнення першопричини спазмів при місячних, враховуючи ступінь тяжкості їхнього прояву та наявність інших захворювань, лікар призначає комплексне лікування, індивідуально підбираючи:

 • знеболювальні препарати;
 • НПЗП та естроген-прогестинові оральні контрацептиви;
 • негормональні рослинні засоби;
 • специфічні протисудомні ліки;
 • вітаміни, мінерали, амінокислоти;
 • антибіотики та інші препарати для лікування інфекцій сечостатевої системи;
 • прогестин-гормональну терапію;
 • дієтотерапію;
 • ЛФК;
 • акупунктура, точковий масаж.

У разі потреби жінці буде запропоновано відповідне хірургічне лікування дисменореї. Наприклад, вузький цервікальний канал розширюють, а фіброму або ендометріоз видаляють хірургічним шляхом. Спазми невідомого походження, що не усуваються або погано усуваються, можна усунути за допомогою лапароскопічної пресакральної нейроектомії, перетину хрестово-маткового нерва або його руйнування лазером, електрикою, ультразвуком.

Висновок

І насамкінець хочемо уточнити, що прийом знеболювальних препаратів від спазмів при місячних — не є лікуванням. А лікувати дисменорею потрібно, і робити це необхідно комплексно і під наглядом лікаря, який заздалегідь з’ясує причину виникнення. І не відкладайте похід до гінеколога при надто сильних спазмах під час місячних. У деяких випадках такий стан може вимагати негайної медичної допомоги.

Вернуться к списку статей