Значне збільшення тривалості життя людини безпосередньо пов’язане, в тому числі, і з винаходом і адекватним застосуванням антибактеріальних препаратів. Тим не менш, у цих дієвих проти бактеріальних інфекцій ліків є й недоліки. Вони не працюють проти вірусів, не купірують запальні процеси, швидко втрачають свою ефективність при неконтрольованому та частому застосуванні, можуть викликати побічні реакції та ускладнення. А чи можуть і як антибіотики впливають на менструальний цикл, що треба робити, щоб цього не допустити?
depressed-young-woman

Як антибіотики впливають на жіночий організм

У більшості випадків антибактеріальні препарати, правильно підібрані, призначені в адекватному дозуванні та з оптимальною тривалістю курсу не викликають виражених сторонніх реакцій. Проте нерідкі випадки, коли, крім згубного впливу на патогенні бактерії, лікування антибіотиками стає причиною побічних ефектів.

Найчастіше наслідки від антибіотиків — це дисбактеріоз, нудота, спазми шлунка, коліки та діарея. Крім цього, до списку побічних ефектів потрапляють:

 • зміна смакового сприйняття та кольору язика, запалення язика;
 • проблеми з диханням;
 • “алергічна лихоманка”;
 • загострення старої чи розвиток нової грибкової чи вірусної інфекції;
 • напади запаморочення, падіння артеріального тиску, аритмія;
 • шкірні реакції – почервоніння, свербіж, кропив’янка, посилення чутливості шкіри до ультрафіолету;
 • стоматит;
 • кров’янистий стілець, біль у печінці, пожовтіння шкірних покривів;
 • спрага, почастішання/рідшання актів сечовипускання, кров у сечі;
 • зниження рівня еритроцитів, тромбоцитів та/або лейкоцитів;
 • збудження, тривожність, порушення сну.

Слід також уточнити, що при появі побічного ефекту від антибіотика, ризик його повторного виникнення в майбутньому та приєднання іншої негативної реакції у відповідь на цей антибактеріальний препарат істотно збільшується. У цьому ступінь тяжкості прояву може збільшуватися, а сила лікувального впливу зменшуватися.

Що стосується впливу на жіночий організм, то можливий збій місячних через антибіотики, які застосовуються не коротким – в 5-7 днів, а курсом, що триває 2-3 тижні.

До речі, будь-який антибіотик провокує загострення кандидозу ротової порожнини та молочниці.

Чи можна пити антибіотики у критичні дні

Під час менструації розпочинати чи продовжувати приймати призначені лікарем антибіотики можна та потрібно. Якщо самовільно зробити паузу у схемі прийому антибактеріального засобу, його лікувальний ефект нівелюється. При цьому слід знати, що продовження курсу лікування антибіотиком після паузи на критичні дні:

 • вимагатиме збільшення кількості днів прийому препарату;
 • викликає у патогенної мікрофлори звикання;
 • не гарантує, що наступні місячні настануть у строк, без затримки.

Через це перерву в лікуванні антибіотиками на час критичних днів робити не рекомендується.

Особливості менструації прийому антибіотиків

Переживати, якщо менструальних виділень поменшало або вони стали зовсім мізерними, а також якщо кількість критичних днів зменшилася або збільшилася, не треба. А ось якщо прийом антибіотика викликав спазми, сильний біль внизу живота та/або різко збільшив кількість менструальної крові, слід негайно проконсультуватися з лікарем, який призначив антибіотик, та гінекологом.

Як антибіотики впливають на менструальний цикл

Антибіотики вбивають не тільки на патогенні, а й умовно патогенні, і корисні бактерії, тим самим порушуючи мікрофлору кишечника, піхви та сечовивідних шляхів, та викликаючи зниження загального імунітету. Ці зміни + стрес через хворобу + запальний процес – кожен із цих факторів, а тим більше всі вони разом, можуть викликати затримку місячних, особливо якщо початок антибактеріального лікування припав на першу фазу циклу, коли відбувається ріст та дозрівання фолікула.

Крім цього, збій місячних після антибіотиків пояснюється ще й тим, що більшість препаратів цієї групи утилізується печінкою, де їхня присутність може вплинути на швидкість метаболізму естрогенів та прогестерону. Ця зміна, у свою чергу, викликає збій роботи гіпоталамо-гіпофізарно-яєчникової системи, що зрештою призводить до затримки менструації.

Затримка місячних після прийому антибіотиків

Чи може бути збій місячних після антибіотиків обумовлений настанням вагітності, якщо жінка пила гормональні оральні контрацептиви?

Так, це можливо, особливо якщо приймався антибіотик із групи рифаміцинів. Ці препарати доведено знижують або зовсім зводять нанівець протизаплідну дію гормональних контрацептивів. Тому в такому випадку, паралельно з ними, рекомендується застосовувати бар’єрні заходи контрацепції — чоловічі чи жіночі презервативи.

У чому небезпека затримки чи нерегулярних менструальних циклів

Разовий збій місячних через антибіотики – явище рідкісне і не загрожує репродуктивному здоров’ю жінки. Регулярні затримки менструації з цієї причини трапляються в одиниць. Вони можуть свідчити про стійке порушення гормонального балансу, яке у разі настання зачаття стане перешкодою для нормального перебігу вагітності та розвитку плода. Ігнорування та нелікування гормонального дисбалансу – шлях до безпліддя та поштовх до розвитку інших ендокринних порушень.

Що робити при затримці місячних через прийом антибіотиків

Щоб не допустити збій місячних після антибіотиків необхідно дотримуватись наступних правил:

 1. З першого дня лікування антибіотиками і ще 3 тижні після закінчення курсу, потрібно пити препарати-пробіотики, що містять 3-5 млрд КУО Сахароміцети Буларді. При цьому слід дотримуватись умови — не приймати пробіотик протягом 2 годин до та після антибіотика.
 2. Користуватися презервативами, незважаючи на прийом гормональних контрацептивів.
 3. Протягом 30 днів починаючи з першого дня антибіотикотерапії пити вітамін Е (токоферол).
 4. Пити більше несолодких рідин і обмежити споживання цукру. Це допоможе уникнути кандидозу.
 5. Пити чай з ромашкою, кропивою, пижмою, м’ятою та валеріаною.

Якщо затримка місячних таки відбулася і триває більше 14 днів, при цьому кілька тестів на вагітність дали негативні результати, починайте пити німецькі краплі або таблетки Циклодинону. Цей фітопрепарат із екстрактом плодів прутняка звичайного сприяє встановленню балансу статевих гормонів, який властивий для другої фази менструального циклу. Крім цього відновити цикл допоможуть відмова від шкідливих звичок, помірні фізичні навантаження, раціональне харчування, збагачення меню продуктами з пребіотиками, багатими на клітковину та вітамін E.

Якщо затримка менструації затягнулася терміном понад 2 місяці, потрібно на прийом до гінеколога. Чим швидше буде виявлено причину, тим легше та швидше буде відновлено регулярність менструальних циклів.

Вернуться к списку статей