Менструація – природний фізіологічний процес у жінок з початку статевого дозрівання і до настання менопаузи. Кровотеча з порожнини матки, яка відбувається внаслідок відторгнення ендометрію, зазвичай відбувається регулярно. Цей процес може супроводжуватися легким дискомфортом та порушеннями настрою, але нерідко можна спостерігати сильний больовий синдром. Дисменорея – так називаються менструальні болі – не є нормальним станом і потребує коригування. У деяких випадках достатньо прийняти таблетки від болю під час місячних, але часто потрібна комплексна діагностика та корекція стану.

painful-days

Болі при місячних: причини

Сильні болі в області живота і малого тазу під час місячних або безпосередньо перед ними викликаються скороченнями матки. Найбільш сильні болі характерні для першої доби менструації, але за 2-3 дні вони вщухають і стан нормалізується. Зазвичай біль локалізується в нижній частині живота, в ділянці попереку, можуть віддавати в спину. Поява неприємних відчуттів спричинена викидом гормоноподібної речовини – простагландину, що підвищує чутливість та зменшує приплив крові до матки. Саме тому в деяких випадках достатньо прийняти протизапальні препарати, які допоможуть втихомирити біль.

Але ПМС та менструація супроводжуються зміною загального гормонального фону – тому до болів внизу живота часто додаються дратівливість, зміна настрою, плаксивість, порушується обмін речовин – з’являються набряки, розлади випорожнень.

У нормі ПМС і початок менструації супроводжуються незначним погіршенням стану, але трапляються й серйозніші розлади, які поєднуються поняттям дисменорея. Її виникнення часто визначається спадковістю, але є й інші причини болю під час місячних. До них відносять:

 • Патології у репродуктивних органах: фіброми, міоми, ендометріоз, кісти.
 • Ендокринні розлади, у тому числі проблеми із щитовидною залозою.
 • Відсутність достатньої фізичної активності, пасивний спосіб життя.
 • Недостатнє вироблення прогестерону жовтим тілом, що позначається на перебігу менструального циклу.
 • Нестача мінеральних речовин, таких як магній та кальцій. Вони беруть участь в обміні речовин і впливають на роботу нервової та м’язової системи.
 • Неправильне харчування та загальне розбалансування нутрієнтів, що позначається на загальному метаболізмі та енергетичному обміні.
 • Прийом гормональних препаратів.
 • Нерегулярна інтимне життя або його повна відсутність.

Стреси та пов’язане з ним надлишкова вироблення пролактину не тільки викликає сильний ПМС, але й часто супроводжується збоями циклу.

У деяких випадках дійсно допомагають таблетки, які знімають біль при місячних. Але набагато ефективніше із проблемою справляються спеціалізовані негормональні препарати.

Засоби при болях під час місячних

Лікування помірного і слабо вираженого болю цілком можливе без участі медикаментів. Достатньо нормалізувати спосіб життя:

 • висипатися та достатньо відпочивати;
 • правильно харчуватися;
 • мати регулярні фізичні навантаження;
 • відмовитися чи знизити інтенсивність шкідливих звичок;
 • приймати полівітаміни.

Лікарі наполегливо не рекомендують прогрівання живота під час менструації – це може призвести до загострення запальних процесів органів малого тазу, якщо вони є.
girl-having-menstruation
При помірному та сильному болю та за відсутності серйозних патологій можливий прийом знеболювальних та протизапальних препаратів, таких як:

 • Анальгетики. Вони пригнічують вироблення простагландинів, тим самим знижують чутливість нервових закінчень у запалених тканинах. До анальгетиків відносять багатокомпонентні препарати Анальгін, Парацетамол.
 • Спазмолітики – при виражених та сильних болях. Ці препарати знижують тонус гладкої мускулатури та знімають спазми, наприклад, Но-шпа.
 • Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) знижують чутливість нервових закінчень, зменшують запалення у тканинах, знижують температуру у зоні запалення. До цієї групи відносять монокомпонентні препарати Кетанов, Диклоберл, Наклофен, Німесил, Ібупрофен, Ацетилсаліцилова кислота (аспірин), Гофен, Олфен, Ібупром, Ревмоксикам, Міалдекс, Декскетопрофен, а також багатокомпонентні, показані при інтенсивних болях, Комбіспазм, Цитрамон, Аскопар, Астер, Каффетін, Спазмалгон.
 • Гормональні контрацептиви для регуляції циклу – лише після консультації з лікарем, повного обстеження та виключно за призначенням.

Що краще вибрати

Які вибрати таблетки при місячних болях, залежить від особливостей організму та інтенсивності болючих відчуттів. Важливими є також і супутні соматичні та вегетативні симптоми – головний біль та запаморочення, нудота, діарея, зміни настрою.

Є загальні рекомендації, щоб вибрати таблетки від болю під час місячних:

 • Прості анальгетики та спазмолітики завжди у пріоритеті. Вони показані при несильних та помірних відчуттях, мають менше протипоказань та побічних явищ.
 • При сильних болях, гострому нездужанні є сенс купити комбіновані препарати для комплексного зменшення симптомів ПМС.

Чи можна позбутися менструального болю

У разовому прийомі знеболюючих препаратів при болючих місячних немає нічого страшного. Але важливо пам’ятати – анальгетики лише блокують біль, а причину її появи не впливають. Якщо ж до аналгетиків доводиться вдаватися занадто часто через сильні болі, можливо, варто звернутися до лікаря. Він допоможе підібрати правильне лікування, щоб нормалізувати цикл і усунути симптоми ПМС без необхідності постійно ковтати Таміпул або Но-шпу.

Сильні болі та вегетативні розлади при місячних – привід звернутися до гінеколога. Після діагностики та виключення серйозних патологій репродуктивної сфери лікар призначає кілька препаратів для комплексної корекції дисменореї. До них відносять:

 • легкі заспокійливі;
 • нестероїдні протизапальні препарати на початкових стадіях;
 • препарати магнію;
 • вітамінні добавки;
 • рослинні негормональні засоби, такі як Циклодинон – комплексний негормональний рослинний препарат для корекції циклу.

Рослинні негормональні препарати довели свою ефективність у терапії розладів менструального циклу. У ході численних досліджень вчені отримали підтвердження їхньої безпеки, ефективності, відсутності побічних явищ. У ході клінічних випробувань було доведено, що препарат Циклодинон німецької компанії Біонорика здатний коригувати порушення менструального циклу у будь-яких проявах, у тому числі знімати біль.

Дія Циклодинону зумовлена ​​його складом. Основу складає екстракт плодів прутняка звичайного – рослини з багатотисячною історією використання у лікуванні проблем жіночої репродуктивної системи. Прутняк звичайний нормалізує рівень статевих гормонів, є найпоширенішою рослиною в народній, а тепер і традиційній медицині. Істотною перевагою Циклодинону перед ліками симптоматичної дії є те, що він лікує причину гормональних порушень, а не маскує їх прояви. Ефективність Циклодинону при порушенні менструальної функції була доведена в ході клінічних досліджень.
artboard-2
Якщо прийом аналгетиків при менструації повторюється з місяця в місяць, є сенс задуматися про причини. Дискомфорт при ПМС і перші дні місячних – явище нормальне, але сильні болючі відчуття виходять за рамки норми. Замість того, щоб ковтати Ношпу або Анальгін і мовчки терпіти біль, краще знайти безпечний засіб для корекції дисменореї та інших розладів менструального циклу. У цьому допоможе лікар, якому ви довіряєте.

Вернуться к списку статей