name

Норми менструального циклу — термін між першими днями менструацій у 21–32 дні та тривалість менструації від 3 до 7 днів — індивідуальні для кожної жінки. Затримка місячних до 5 днів також є нормою, якщо вона спостерігається 1, max 3 разів на рік, і йде при цьому не підряд. Зміна перерахованих термінів може бути викликана різними причинами. Якщо виключити вагітність, пологи та аборт, то затримка місячних через стрес (психогенний, фізичний чи метаболічний) сьогодні займає 1 місце серед решти всіх факторів, що призводять до збоїв менструального циклу.

Як впливає стрес на менструальний цикл?

може спричинити будь-який різновид порушення менструального циклу — і затримку, і передчасне настання, і подовження менструальної кровотечі до 14 днів, і міжменструальні кровомазання, і повне зникнення менструальних виділень. Яке саме порушення виникне? Це залежить від багатьох причин, у тому числі й від сили стресової дії та стресової чутливості нервової системи конкретної жінки.

Затримку місячних через стрес можуть спричинити:

 • психічні стресори — емоційне потрясіння, надто великі розумові навантаження, проблеми та конфлікти в сім’ї, особливо з матір’ю, а також події у суспільному та особистому житті, які відбиваються на стані та роботі центральної нервової системи;
 • фізичні стресори — надмірні фізичні навантаження, зміна часового чи кліматичного поясу, соматична хвороба, травма, операція;
 • метаболічні стресори — переїдання/недоїдання, неякісне харчування, тривале приймання деяких ліків, алкоголізм та інші види наркоманії.

Особливо небезпечні для менструального циклу стреси, що порушують звичний режим життя та біоритми організму.

Порушення менструальної функції може виявитися наступного місяця після перенесення однієї або кількох стресових подій, а може виникнути й більш тривалий проміжок часу.

Наприклад, стрес може стати провокуючою причиною зростання міоматозного вузла, який, можливо, викличе порушення/затримки місячних через кілька місяців або років.

Ще один типовий приклад затримки місячних через накопичення кількох видів стресу — це складання вступних іспитів до ВНЗ, подальша поїздка на відпочинок за кордон та рішення схуднути перед початком навчального року.

Причини та симптоми

Сьогодні доведено, чому відбувається затримка місячних через стрес. Головна причина — це порушення гормонального фону.

По-перше, часті стресові ситуації призводять до виникнення синдрому виснаження яєчників, при якому порушується утворення естрогенів у яєчниках та припиняється дозрівання фолікулів.

По-друге, стрес здатний змінити ритм та амплітуду секреції гонадотропін-рилізинг-гормону в гіпоталамусі, що призводить до затримки місячних через порушення циклічності утворення лютеїнізувального та фолікулостимулювального гормонів.

По-третє, стрес провокує збій у роботі емоційного центру мозку — гіпоталамуса. Він викликає порушення в роботі гіпофізу, щитоподібної залози та кори надниркових залоз, що призводить до зниження вироблення вільного тироксину та збільшення синтезу тиреотропного гормону, адреналіну, кортизолу та пролактину. Надлишок кортизолу та пролактину викликають затримку менструації, особливо якщо стресова ситуація сталася у першій третині циклу.

По-четверте, психологічні стресори, зміна сезонів року, зміна клімату та скасування оральних контрацептивів, які відбуваються в момент переходу від попереднього ановуляторного циклу до наступного овуляторного, призводять до затримки місячних через внутрішньо фолікулярне перезрівання яйцеклітини, «розтягуючи» у часі процес вироблення лютеїнізувального гормону.

До списку загальних симптомів, властивих збою гормонального тла у жінок, потрапляють:

 • стрибки артеріального тиску;
 • стійкий метеоризм;
 • легка набряклість усіх частин тіла, у тому числі молочних залоз;
 • швидкий безпричинний набір чи втрата ваги.

Крім цього, для зміненого через стрес гормонального фону притаманні загальний стан втоми, почуття нездужання, дратівливість, переднепритомні напади.

Вплив пролактину

Виробляється пролактин у гіпофізі. Його головні призначення — це забезпечення зростання молочних залоз під час статевого дозрівання, підтримання роботи жовтого тіла під час вагітності та стимуляція вироблення молока для грудного вигодовування немовляти після пологів. Однак незначна кількість пролактину необхідна організму для нормальної імунної регуляції, обміну речовин та синтезу деяких білків. Викид великої дози пролактину, спровокований стресом, пригнічує вироблення естрогену, збільшуючи цим тривалість місячного циклу.

На надлишок пролактину через стрес можуть вказувати:

 • сухість слизової оболонки піхви;
 • зниження статевого потягу;
 • галакторея — виділення із грудей білуватої або жовтуватої рідини.

Перші «дзвіночки» надмірного викиду пролактину через стрес — це болючість, напруженість та/або набряк молочних залоз, «менструальна мігрень», вегетосудинна дистонія. Увага! Часті стреси можуть спричинити гіпоплазію матки, фіброзно-кістозну мастопатію, рак молочної залози.

Вплив кортизолу

Головним стресовим гормоном вважається кортизол. Він виробляється корою надниркових залоз, якщо стрес триває довше 15–20 хвилин. До затримки місячних призводить гострий емоційний стрес, тому що надлишок кортизолу пригнічує вироблення гормонів, відповідальних за овуляцію та менструацію — естрогену, лютеїнізувального та фолікулостимулювального гормонів, що власне і подовжує тривалість менструального циклу. Надлишок кортизолу в крові також виникає при інтенсивній фізичній перенапрузі, жорсткій дієті, голодуванні, недосипанні, депресії.

Розпізнати хронічний надлишок кортизолу легко за такими ознаками:

 • ожиріння всередині черевної порожнини;
 • постійне почуття втоми та голоду;
 • підвищення верхнього артеріального тиску до 130-140 мм рт. ст. та глюкози в крові натще до 5,6–6,9 ммоль/л.

Ігнорування такого стану призводить не тільки до порушення циклічності та затримки місячних, але і швидкого розвитку цукрового діабету 2 типу з його численними та небезпечними для життя наслідками.

Скільки може тривати затримка через стрес?

Затримка місячних через стрес може тривати від кількох днів до кількох місяців. У деяких жінок сильна стресова ситуація разом з наявністю одного або кількох потенційних факторів затримки, наприклад, синдрому полікістозних яєчників, може стати причиною зникнення менструації на кілька років. Додамо, що відсутність місячних протягом 3 місяців у більшості жінок «вимикає» репродуктивну функцію.

Як після стресу відновити місячні

Приймання тільки заспокійливих засобів після стресу не допоможе відновити нормальний гормональний фон та звичний цикл менструації. Тут потрібен комплексний підхід. Слід:

 1. Включити до раціону банани, шоколад, мигдаль та інші харчові продукти, що містять природний дофамін. Приділити увагу кількості води, що випивається за добу. Відмовитись від великих доз алкоголю.
 2. Приймати вітамінно-мінеральний комплекс із магнієм, вітамінами групи В, С, D та E.
 3. Вранці та перед відходом до сну пити натуральний седативний засіб.
 4. Нормалізувати тривалість та якість нічного сну.
 5. Займатися медитацією або аутогенним тренуванням, що не виснажує фітнесом, плаванням. Прогулюватись перед сном протягом 20 хвилин.
 6. Згадати про хобі. Побалувати себе шопінгом, походом до театру, музею, на концерт.

Перераховані вище заходи підходять не тільки для лікування, а й запобігають виникненню затримки місячних через стрес. Якщо затримка місячних виникла на тлі хронічної депресії, цілком вірогідно, що знадобиться допомога психолога або психотерапевта.

Лікування та профілактика затримки місячних з допомогою вітекса священного

У лікуванні та профілактиці функціональних стрес-залежних порушень ритму й затримки місячних також відмінно зарекомендували себе фітозасоби на основі вітекса священного (прутняка), наприклад, німецький натуральний препарат Циклодинон. Цей рослинний дофаміноміметік нормалізує вироблення пролактину, тим самим регулюючи менструальний цикл.

Біциклічні терпени, що містяться в екстракті вітексу священного, знижують синтез пролактину шляхом стимуляції дофамінових рецепторів гіпоталамуса, що відновлює овуляторну функцію яєчників, повноцінний двофазний менструальний цикл та ритмічність місячних. Крім цього, тривале приймання Циклодинону доведено усуне симптоми вегетосудинної дистонії, відновить якість та тривалість сну, підвищить якість життя жінки.

Вернуться к списку статей