Затримка менструації змушує нервувати кожну жінку. Хтось турбується про позапланову вагітність, хтось одразу підозрює небезпечне захворювання, але мало хто взагалі не звертає на це увагу.

У будь-якому випадку, затримка місячних – це сигнал, що в організмі не все гаразд, і поставитися до цього потрібно уважно. Причин такого розладу існує багато, і кожна з них вимагає детального вивчення. Зневажливе ставлення до свого здоров’я загрожує ускладненнями, аж до втрати здатності до народження дітей. Тому своєчасна діагностика та лікування просто необхідні у такому делікатному питанні.

Перший нестабільний цикл спостерігається у підлітковому віці. Але ця затримка місячних швидше норма, ніж патологія. Поки цикл встановлюється, його потрібно просто спостерігати, а зайняти цей процес може до двох років.

А ось у дорослому віці затримку місячних нормою назвати не можна. Це може говорити про серйозні проблеми, причини яких потрібно з’ясувати та усунути.
zaderzhka_mesyachnuh

Що таке затримка місячних

Пропустити проблему досить складно. Стандартною ознакою є відсутність менструації понад 35 днів після закінчення останніх критичних днів. Виникнути ця патологія може у будь-якому віці.

Якщо затримка місячних складає до тижня, а потім цикл налагоджується, про це можна не турбуватися – разові збої трапляються досить часто. Якщо ж місячні починаються набагато пізніше, не починаються зовсім або йдуть занадто часто–- це привід записатися на прийом та пройти обстеження.

Діагностика

Якщо затримки стали звичним для вас явищем, ви можете навіть не звертати на них увагу. І даремно. Звернути увагу на проблему потрібно негайно – і записатися на прийом для виявлення справжніх причин.

Але перше, що потрібно зробити – тест на вагітність. Якщо він негативний, – йдіть на УЗД та в лабораторію.

Зазвичай лікар призначає стандартне обстеження після збирання анамнезу:

 • мазок;
 • цитологічне дослідження гормонального фону;
 • загальний аналіз крові та сечі;
 • УЗД органів малого тазу.

Можуть знадобитися специфічні дослідження, наприклад, гормони. Після цього лікар призначить лікування та допоможе скоригувати спосіб життя. В очікуванні результатів аналізів не слід занадто нервувати – стреси також є причиною менструального збою. Так що купіть упаковку легкого заспокійливого і не хвилюйтеся завчасно.

Займатися самолікуванням лікарі не рекомендують – проблема може виявитися серйозною, а зволікання з адекватним лікуванням призведе до непростих наслідків.

Допустима затримка місячних

Нормальний менструальний цикл триває середньому 25-35 днів від початку критичних днів. Відхилення в межах кількох днів є нормою, і допустима затримка місячних у межах 10 днів зазвичай не викликає тривоги.

Випадкова чи нечаста затримка менструації в межах 5-7днів, не пов’язана з вагітністю – не є приводом для занепокоєння. Якщо ж затримка стала регулярною, або вона перевищує 10 днів, є привід звернутися за консультацією. А попередньо гінекологи рекомендують провести тест на вагітність чи здати аналіз на ХГЛ.

Іноді жінки йдуть на крайні заходи та намагаються самостійно стимулювати настання менструації. Краще не експериментувати зі своїм здоров’ям, щоб уникнути ускладнень.

Причини затримки місячних

Причини затримки місячних можна розділити на кілька великих груп – Ендогенні та екзогенні. До перших відносяться патологічні процеси в організмі, вагітність, гормональні збої, до другої – зовнішні чинники на кшталт стресів, дієт чи спорту.

Причина 1. Вагітність та лактація.

Природна фізіологічна причина відсутності місячних, яка потребує з’ясування насамперед. При вагітності слизова оболонка матки не відторгається, тому місячні і не наступають. А під час лактації активно виділяється пролактин, який і блокує гормони, відповідальні за овуляцію та менструацію.

Причина 2. Гормональні збої

Менструація регулюється гормональними процесами щитовидної залози, гіпофіза, гіпоталамуса, надниркових залоз, підшлункової залози. Порушення у роботі ендокринної системи може прямо чи опосередковано впливати на менструальний цикл, що призводить до затримок. Серед них

 • підвищення рівня пролактину;
 • зниження рівня прогестерону.

Причин гормональних збоїв існує багато, тому важливо визначити першопричину та працювати з нею.

Причина 3. Гінекологічні захворювання

Недоліковані, не діагностовані проблеми сечостатевої сфери часто спричиняють порушення циклу. До найчастіших захворювань відносять:

 • запальні процеси;
 • кісти та полікістоз яєчників;
 • наслідки аборту.

Серйозною загрозою здоров’ю і навіть життю може бути позаматкова вагітність. Її не можна зарахувати до хвороб, але цей патологічний процес необхідно діагностувати якомога раніше.

Причина 4. Зовнішні чинники.

Вони також можуть спричинити порушення циклу та гормонального збою.

До них відносять:

 • Різкі стрибки ваги, як у бік зниження, так і збільшення.
 • Дієти або неповноцінне та незбалансоване харчування.
 • Інтенсивні заняття спортом, прийом стимуляторів.
 • Різка зміна клімату чи способу життя.
 • Пауза у прийомі гормональних контрацептивів або припинення їхнього прийому.
 • Фізіологічне згасання репродуктивної функції – клімакс.
 • Післяпологовий період.

Причина 5. Стреси та сильні потрясіння.

Стрес — захисна реакція організму різні потрясіння, і він проявляється як емоційними розладами, а й фізіологічними змінами, зокрема у роботі репродуктивної системи. Стрес викликає збої в ендокринній системі, як результат – порушення у синтезі гормонів пролактину та кортизолу, які й викликають збої менструального циклу.

Кожен фактор вимагає дослідження і не виключає лабораторної та УЗД діагностики. Тільки оцінивши всі дані у комплексі, може бути призначене коректне лікування.

Затримка місячних після пологів

Для повернення матки та яєчників до свого фізіологічного стану необхідно приблизно два місяці – затримка місячних після пологів може припинитися. Це означає, що можливість дозрівання яйцеклітини на той час відновлюється. Тому вже через 2-3 місяці після дітонародження можна чекати на повернення циклу.

Насправді так відбувається не завжди. У когось організм відновлюється швидше, а в когось затягується відновлення циклу на рік-півтора. Причин цього багато:

 • індивідуальні проблеми гормональної системи;
 • характер пологів;
 • спадковість;
 • тип вигодовування дитини.

Перші три місяці щодо затримки місячних після пологів панікувати точно не варто – гормональна система налаштовується довго. Якщо цикл почав відновлюватися, але регулярністю не відрізняється, слід почекати 3 місяці. Якщо за цей час він не приходить у норму і не стає регулярним, є підстави звернутися за консультацією.

Рідкісні та недовгі затримки місячних – норма у післяпологовому періоді та при лактації, і не повинні викликати тривожних думок. Але навіть якщо ви зіткнулися із тривалою паузою менструації, паніці теж не піддавайтеся – при своєчасній діагностиці та правильному лікуванні проблему нерегулярного циклу можна вирішити без ускладнень.

Вернуться к списку статей