Багато жінок неодноразово помічали зміни у циклі при різких схудненнях чи наборі ваги. Жіноче здоров’я починає “кульгати”. Ідеальний цикл, який працював строго за розкладом, то спізнюється, то застає зненацька. З’являється дискомфорт та страх за власне здоров’я. Що ж пішло не так? Давайте розбиратися.

woman-measuring-body

Як зміна ваги впливає на менструальний цикл

Менструальний цикл дуже залежить від здоров’я організму та ваги, яка може коливатися. Коли змінюється вага?

 • При строгих дієтах. Режим харчування передбачає виключення багатьох корисних продуктів. В результаті організму не вистачає вітамінів, мінералів, мікро- та макроелементів, які виконують важливу функцію. Корисні речовини доводиться брати із запасів, які швидко виснажуються. Як наслідок, гормони не виробляються у достатній кількості, місячні збиваються або зникають повністю.
 • При активних (надмірних) фізичних навантаженнях та заняттях спортом гормональний фон може коливатися. Сильні навантаження – це стрес.
 • Гіпертиреоз. Щитовидна залоза бере активну участь у регуляції багатьох фізіологічних процесів. До того ж допомагає контролювати вагу. При гіпертиреозі змінюється як фігура, так і концентрація статевих гормонів. В результаті трапляються затримки.
 • Надмірна вага або ожиріння з різних причин (у тому числі через порушені харчові звички) призводить до підвищеного вироблення естрогенів. Що прямо впливає на менструальний цикл.

Збій місячних при наборі ваги

Вага може збільшуватися з багатьох причин. Найбільш розповсюджені:

 • гормональні збої у ендокринних органах;
 • відсутність фізичної активності;
 • сидячий спосіб життя;
 • порушена харчова поведінка.

При порушеннях гормонального фону набір ваги є наслідком якогось процесу, що запустив ендокринний збій. Різкий набір маси впливає на концентрацію естрогенів у крові – вона різко змінюється, щоб підлаштуватися під нові умови. Насправді це проявляється збоєм менструального циклу.

Також може змінюватись характер менструації. Вона може ставати болючішою, інтенсивнішою, тривалішою.
measuring-tape-weight

Збій місячних при різкому схудненні

Усіх жінок можна розділити на два умовні табори. Хтось хоче погладшати, хтось хоче схуднути. Останні вдаються до всіляких хитрощів, дієт, медичних препаратів та спорту.

Правильне харчування обросло міфами та легендами: на просторах інтернету можна зустріти монодієти, дієти на 7 днів та рекомендації, типу, виключіть жирні продукти та вуглеводи. Білки, жири та вуглеводи однаково важливі для жіночого тіла. Нестача жирних продуктів призводить до того, що жіночі статеві гормони просто не виробляються. Організму нема звідки брати субстрат для синтезу ендокринних речовин.

Те саме з дієтами. Брак харчування виснажує запаси тіла, позбавляючи його поживних речовин та мікро мінералів, що беруть участь у багатьох важливих процесах.

Різка втрата ІМТ понад 10% є сильним стресом для організму. Худнути потрібно поступово і плавно, щоб ендокринна система встигала підлаштуватися. Якщо цього немає, цикл порушується.

Надмірні інтенсивні тренування також є стресом для жіночого тіла. Організму доводиться брати додаткові сили та “відключати” деякі функції, які на даний момент є надто енерговитратними.

Що робити для відновлення менструального циклу

Щоб налагодити менструальний цикл, необхідно уточнити причину зміни ваги:

 • при гормональних захворюваннях необхідно отримати консультацію ендокринолога та підібрати препарати, що дозволяють коригувати проблему без різких стрибків ваги;
 • при недостатньому харчуванні та дотриманні дієт достатньо відмовитися від запропонованого способу схуднення та звернутися до дієтолога, який допоможе скласти грамотний розклад прийомів їжі;
 • при надмірних фізичних тренуваннях, що впливають на менструацію, потрібно знизити навантаження та дозволити тілу більше відпочивати та розслаблятися;
 • при порушенні харчової поведінки у бік набору маси також рекомендовано переглянути своє повсякденне меню, відмовитися від смаженої їжі та напівфабрикатів, жирних сортів м’яса (свинина), швидких вуглеводів, фастфуду та іншого харчового сміття.

У яких випадках терміново звертатися до фахівця

Бувають ситуації, коли жінка повинна якнайшвидше звернутися до фахівця за допомогою:

 • якщо схуднення чи набір ваги відбувся без зміни харчування чи фізичної активності;
 • якщо у вас погане самопочуття;
 • якщо місячні стали болючими, змінили інтенсивність та тривалість;
 • якщо повернення до нормального режиму не вплинуло на якість циклу;
 • якщо у вас є схильність до захворювань щитовидної залози (хвороба є у найближчих родичів);
 • якщо на фоні збою менструального циклу у вас з’явилися інші симптоми, характерні для хвороб сечостатевої системи;
 • при підозрі на вагітність.

Менструація та вага тісно взаємопов’язані, тому що саме вага тіла визначає концентрацію статевих гормонів (якщо немає ендокринних збоїв). Щоб зберегти жіноче здоров’я, потрібно худнути і одужувати поступово. Також не рекомендовано стресувати та піддавати організм великим фізичними навантаженнями та різкими обмеженнями у харчуванні.

Щоб виключити можливі ендокринні збої, як причину набору ваги та збою циклу, радимо регулярно проходити профогляди та здавати аналізи. Це допоможе “тримати руку на пульсі” та контролювати ситуацію.

Вернуться к списку статей