Менструальний цикл – це складний та тонкий процес у жіночому організмі, який залежить від багатьох факторів. Регулярні місячні – це показник жіночого здоров’я та загального стану організму. Іноді місячні спізнюються, стають болючими чи зникають на кілька місяців. Жінки починають вивчати статті у пошуках інформації про збій місячних, симптоми, причини та методи лікування. Давайте детальніше дізнаємося про те, якими повинні бути в нормі місячні, як відрізнити норму від патології, і що з цим робити.

Збій циклу менструації: що це

Кожна жінка має свій унікальний ідеальний менструальний цикл. Його тривалість і циклічність залежить від жіночих статевих гормонів – естрогенів та прогестерону. У першій половині циклу (фолікулярна фаза ) естрогени готують організм до можливого зачаття та виношування дитини. Дозріває яйцеклітина. Потім, приблизно у середині циклу, настає овуляція. . Якщо запліднення не відбулося, організм готується до відторгнення ендометрію (лютеїнова фаза).

sboy_menstruatcii

Починається менструація і процес запускається з початку.

Тривалість циклу у кожної жінки може змінюватись. Нормою вважається цикл 21-45 днів. Тривалість менструації становить від 3 до 7 днів. У цей час жінка втрачає від 40 до 150 мл крові. Іноді фізіологічний цикл відрізняється від цих норм. Це встановлює гінеколог на очному прийомі, вивчивши анамнез сім’ї та аналізи.

Нормальний менструальний цикл має такі ознаки:

 • тривалість циклу 21-45 днів;
 • загальна втрата крові до 100–150 мл;
 • регулярність;
 • менструації передують фолікулярна та лютеїнова фази, овуляція.

Особливості менструального циклу у жінок різних вікових категорій:

 • У підлітків, під час налаштування жіночої статевої системи, цикл може тривати до 45 днів. Можуть виникати збої циклу: дуже часті або рідкісні місячні. Щоб унеможливити розвиток патології, рекомендується спостерігатися у гінеколога.
 • У жінок фертильного віку менструальний цикл триває в середньому 21-31 день (іноді довше). Він відповідає усім нормам. Збої місячних можуть вказувати на запальні процеси в органах малого тазу та гормональний збій.
 • У передклімактеричному періоді знижується кількість естрогенів, менструація стає непередбачуваною: інтервал може збільшитись, а потім скоротитися. І навпаки.

Отже, як визначити, що стався збій місячних.

Є кілька ознак, які мають насторожитивсіх представниць прекрасної статі:

 • збій місячних – затримка більш ніж 10 днів (затримка на 1-5 днів може бути варіантом норми);
 • скорочення циклу на 5-10 днів;
 • зміна кількості крові, що виділяється (як більше, так і менше);
 • поява сильних болів, що супроводжують менструацію;
 • маткові кровотечі в середині циклу (при цьому невеликі кров’янисті виділення у період овуляції вважаються різновидом норми);
 • відсутність менструації без підтвердженого клімаксу;
 • маткові кровотечі під час встановленої менопаузи.

Причини збою місячних

narushenie_cykla_menstruacii
Виділяють фізіологічні (не пов’язані із захворюваннями) причини, що провокують збій у циклі місячних та патологічні.

До фізіологічних причин порушення менструації відносять:

 1. сильна нервова напруга, потрясіння;
 2. хронічний стрес;
 3. регулярне недосипання;
 4. різка зміна кліматичної зони;
 5. фізичні навантаження організму;
 6. надмірне вживання алкоголю, наркотиків;
 7. неправильний режим харчування, різні дієти;
 8. різке схуднення;
 9. отруєння;
 10. післяпологовий період;
 11. період грудного вигодовування.

Збій у циклі місячних може бути викликаний якимось патологічним станом:

 • патології яєчників;
 • захворювання щитовидної залози;
 • запальні процеси органів малого таза;
 • новоутворення та поліпи;
 • ендометріоз;
 • порушення роботи ендокринної системи (наприклад, цукровий діабет).

Гормональний збій менструації

Гормональний збій менструації може бути з різних причин. Наприклад, стрес, хронічні недосипи, нервові потрясіння стимулюють виділення гормону стресу – кортизолу, адреналіну. Їх надлишок впливає на яєчники, що сприяє зниженню рівня естрогенів, прогестерону. Цикл збивається.

Ендокринні захворювання вказують на неполадки в роботі гормональної системи. Оскільки робота яєчників тісно пов’язана з роботою щитовидної залози та інших органів, цикл може порушуватися.

Збій місячного циклу може статися через прийом деяких гормональних препаратів: найчастіше оральної контрацепції з естрогеном або гестоденом у складі. Особливо високий ризик “заробити” гормональний збій при самостійному призначенні препаратів.
woman-stomach-pain
Також ендокринний збій відбувається через порушення нейроендокринної регуляції при патології гіпоталамо-гіпофізарної системи. Наприклад,черепно-мозкові травми (ЧМТ), пухлиноподібні процеси, інсульти та інше. При цих процесах порушується робота гіпоталамуса та гіпофіза, в результаті порушується робота всіх ендокринних залоз.

Клімакс – ще одна причина природного “гормонального збою”. Після 45 років фертильна функція згасає, кількість естрогенів знижується. Погіршується загальне самопочуття, менструації стають коротшими/довшими. Змінюється інтенсивність та циклічність виділень.

Збій менструації через прийом антибіотикі

На жіночих форумах користувачі часто шукають відповідь на запитання: “Чи може бути збій місячних через антибіотики”. Давайте розберемося.

Антибіотики – це група препаратів, яка застосовується при лікуванні бактеріальних інфекцій. Важливо розуміти, що антибіотики не мають у своєму складі гормональних компонентів, проте побічні ефекти прописуються в інструкції до препарату.

Виходячи з цього можна стверджувати, що антибіотики не можуть спровокувати збій місячних.

Але чому тоді багато жінок пов’язують збій циклу місячних та прийом сильних антибіотиків? Відповідь у причинах прийому лікарських препаратів.Запальні процеси здатні впливати на загальний стан організму та провокувати зміну менструального циклу у деяких випадках.

Збій менструації після пологів та при годуванні груддю

У післяпологовому періоді місячні можуть змінюватися – виникає збій циклу. Так відбувається через різку зміну гормонального фону після пологів. Зазвичай для нормалізації всіх процесів потрібно 2-3 місяці. Ці цифри можуть змінюватись. Також гормональний фон видозмінюється на фоні грудного вигодовування, що є нормою.

Збій менструації після аборту

Збій у місячних після аборту виникає через механічні та функціональні причини. Перші пов’язані з фізичним ушкодженням слизової матки під час вишкрібання, а також із надмірним її видаленням. При механічній травмі може виникнути аменорея (відсутність місячних) до 4 місяців. Це пов’язано з сильною травматизацією слизової матки, зменшенням її товщини. Дуже рідко і натомість механічної травми відбувається заростання каналу шийки матки. Тоді здається, що місячних немає, а насправді кров накопичується у порожнині матки.

Функціональні причини пов’язані з порушенням функції матки, яєчників. З першого дня вагітності гормональний фон в жіночому організмі змінюється. Аборт провокує різкі зміни в ендокринній системі, що позначається на роботі органів малого тазу. Через це після аборту деякий час можуть спостерігатися збої місячних.

Зрозуміло, що не кожна жінка стикається зі збоєм місячних після аборту.
menstrual-pad

Порушення менструації через стрес

Стрес та хронічні недосипи – це часта причина збою менструального циклу. Так відбувається через постійну перенапругу нервової системи, синтез гормонів адреналіну та кортизолу. Також при постійних стресах збільшується кількість пролактину (гіперпролактинемія), що впливає на синтез естрогенів та прогестерону.

В результаті місячні приходять невчасно, відбувається збій злагодженої роботи жіночої статевої системи.

Збій місячних у підлітків

Юний жіночий організм проходить період становлення та налаштування статевої системи. Це може супроводжуватися збоєм місячних. Іноді невеликі затримки можуть бути нормою.

Зверніть особливу увагу на формування вторинних ознак вони можуть вказувати на серйозні проблеми з гормональною системою.

Зверніться до лікаря, якщо:

 • у дівчинки не було менструації до 16-18 років;
 • відсутнє оволосіння під пахвами та в зоні бікіні;
 • молочні залози не розвиваються;
 • через рік після появи першої менструації цикл не стабілізувався.

На проблеми з гормональним фоном можуть вказувати спонтанне схуднення або набір ваги при звичайному способу життя.

Збій місячних після 40 років

Клімакс – це період згасання репродуктивної функції. Він ділиться на три етапи:

 • передклімактеричний;
 • власне менопауза;
 • постклімактеричний.

Порушення менструального циклу припадають на перший з них – передклімактеричний. Він починається у 40-45 років і триває від 1 до 10 років. На цьому етапі запас яйцеклітин виснажується, синтез естрогенів знижується, місячні збиваються.

Виділення стають занадто рясні або мізерні.Жінки скаржаться на збій місячних: на менструацію 2 рази на місяць або навпаки, рідше, ніж звичайно. Одночасно з цим з’являються глибокі зморшки, ламаються нігті, волосся стає сухим. З’являється психоемоційна лабільність.

Щоб максимально комфортно пройти передклімактеричний період, рекомендовано звернутися до гінеколога за консультацією.

Збій місячних та набір ваги

Ожиріння – це передове захворювання економічно розвинених країн. Раніше визначалося як стан надлишку жирової тканини в організмі. Нині ожиріння вважається хронічним захворюванням. Може виникати через:

 • переїдання;
 • генетичну схильність;
 • порушення ендокринної системи;
 • деякі соматичні захворювання.

Часто можна зустріти скарги на різкий набір ваги та припинення менструації. Жирова тканина бере участь у репродуктивній функції: у ній утворюється пептидний гормон лептин, який стимулює вироблення рилізинг-гормонів. Останні активізують синтез естрогенів. Змінюється баланс гормональної системи. Місячні збиваються.

Вважається, що для нормалізації менструації достатньо схуднення на 10-15%.

Існує й інший бік медалі.

Збій місячних можливий і через надмірне схуднення. При різкому зниженні ваги зменшується відсоток жирової тканини. Це впливає на зниження синтезу естрогену. Порушується баланс гормонів, настає затримка менструації або її повна відсутність.

Також збій місячних при дієті можливий через “аменорею спортсменок”. На тлі дефіциту ваги тіла та тривалої дієти підвищується синтез пролактину, соматостатину та кортикотропіну-рилізинг-гормону. Вони гальмують роботу нейроендокринної системи та синтезу жіночих статевих гормонів.

Як відновити менструацію

Щоб повернути жіноче здоров’я та регулярний цикл, важливо звернутися до лікаря та встановити причину збою менструації. Від цього залежить план лікування. Гінеколог може порекомендувати медикаментозне та немедикаментозне лікування.
kalendar
Лікарські засоби, які може призначити гінеколог:

 • Гормональні препарати Вони призначаються після повного обстеження та виявлення причин збою менструації. Оральні контрацептиви підходять не всім жінкам, які мають серйозний список побічних ефектів. Тому гінекологи намагаються не призначати гормони без потреби.
 • Негормональні рослинні лікарські засоби типу Циклодинону. Призначаються при порушеннях менструального циклу при вираженому передменструальному синдромі. Знижують синтез пролактину. Підходять практично всім жінкам, адже не впливають на вагу та не викликають звикань.
 • БАДи. Це харчові добавки, які повинні заповнити відсутні речовини в організмі та допомогти відновити роботу жіночої статевої системи. Препарати не проходять клінічних випробувань. Може розглядатися як доповнення до основної терапії.
 • Антибіотико- та протизапальна терапія. Призначається при інфекційно-запальних процесах органів малого таза.

У деяких ситуаціях може знадобитися оперативне втручання. Кожне призначення узгоджується на прийомі в гінеколога.

artboard-2

liki24
liki24.com
tabletki.ua
tabletki.ua

Немедикаментозні рекомендації щодо відновлення менструального циклу:

 1. зайняття спортом, фізичні навантаження;
 2. зниження рівня стресу; підвищення стресостійкості;
 3. правильне харчування;
 4. зменшення вживання алкоголю;
 5. лікування від наркотичної залежності;
 6. регулярні профілактичні огляди гінеколога;
 7. щоденний 8-годинний сон;
 8. своєчасне лікування хвороб органів малого тазу;
 9. дотримання норм контрацепції, щоб уникнути небажаної вагітності та інфікування хворобами, що передаються статевим шляхом;
 10. планування вагітності

Висновки

Менструація – це складний та злагоджений процес, який залежить від соматичного, ендокринного та психічного здоров’я жіночого організму. Щоб вчасно діагностувати проблему, важливо відвідати гінеколога за перших ознак порушення менструації. Фахівець виявить причину та призначить оптимальне лікування. Може знадобитися консультація суміжних лікарів.

Джерела

 1. ‘2 (34) травень 2009 р. ПРАКТИЧНА МЕДИЦИНА 57 УДК 618.17-008.846.5 О. А. ХАСАНОВ, В. І. ЖУРАВЛЬОВА Казанський державний медичний університет Сучасні уявлення про регулювання менструальної функції.
 2. Журнал “Здоров’я сім’ї” Клімакс. Старостіна Антоніна Вікторівна.
 3. Ткаченка, Л.Ф. Чинники ризику нейроендокринних порушень репродуктивного здоров’я жінок / Л.Ф. Ткаченко // Журнал акушерства та жіночих хвороб. – 2000. – № 3. – С. 36-39.
 4. Оцінка харчування, складу тіла та особливості дієтологічного консультування пацієнток з функціональною гіпоталамічною аменореєю Москвичева Ю. Б., Гусєв Д. В., Табеєва Г. І., Чорнуха Г. Є.
 5. Менструальний цикл у пізньому репродуктивному періоді: розлади та корекція. І.В. Кузнєцова Перший Московський державний медичний університет ім. І.М. Сєченова, Науково-освітній клінічний центр жіночого здоров’я
Вернуться к списку статей